Blagdan sv.Ane
Svim koji slave i časte Svetu Anu želimo da im bude na pomoći, a Anama, Anicama, Ankama, Ančicama, Anitama i drugima koje nose to časno ime želim da im bude Sretan imendan.

Uredništvo portala i članovi ŽPV

Sveta Ana i Joakim - roditelji Blažene Djevice marije. Sveta Ana se slavi 26. srpnja. Zaštitnica je i pomoćnica nerotkinja, pomoćnica u teškim porodima, zaštitnica udovica i neudatih djevojaka, kuharica kod svećenika, krojača, bojadisera i zlatara.
Apokrifni spis „Jakovljevo Evanđelje“ nam donosi puno toga o Ani i Joakimu, roditeljima Blažene Djevice Marije. Živjeli su dugo i sretno, ali nisu imali poroda i zbog toga im je životna sreća bila podobro pomućena.
Jednom je Joakim odnio žrtveni dar u hram i povukao se u osamu u molitvu i post i pokoru za četrdeset dana, a tom ga je prigodom uvrijedio jedan od očevidaca koji je zaključio da onaj koji nije doprinio rastu i napretku Izraelova naroda, nema niti pravo prinositi žrtvu u hramu. Bog je uslišio njegovu molitvu i poslao anđela svoga da se vrati kući i da će njegova žena Ana začeti i roditi dijete.
Nakon devet mjeseci rodila se Marija. Poslije tri godine roditelji su je posvetili Gospodinu i ostala je u hramu dok ju nije pozvao Anđeo Gospodnji naviještenjem.
Kult o sv. Ani se veoma brzo širio, tako da već u Bizantu oko 500. nalazimo velebnu Justinijanovu crkvu posvećenu sv. Ani.
Njoj se posebno utječu žene koje žele roditi, a nemaju mogućnosti, žene u trudnoći i u porodu. Moćna zaštitnica znade svoje muke i zato pomaže svojom zaštitom svim majkama.