Uzvišenje Sv.Križa u Perušiću
križ
U subotu, na blagdan Uzvišenja Sv. Križa, 14. rujna o. g. u župnoj crkvi u Perušiću svečano je proslavljen zaštitnik župe: Misu je predvodio i propovijedao gneralni vikar i župnik otočki mons. Tomislav Šporčić, us suslavlje desetak drugih svećenika iz Gospićkog i Otočkog dekanata i dvojica iz Zadara. Budući se ovim blagdanom proslavlja i Dan općine Perušić na misi je prisustvovao donačlenik N. Hećimović, a prisustvovala je ranateljica Osnovne škole u Perušiću. Osim domaćih vjernika te vjernika iz susjednih župa doputovala je i grupa vjernika iz župe Privlaka a rodbina su preč. Josipu Mustaču, župniku Perušića. Pjevanje su predvodili pjevači župe Perušić.

Na početku sllavlja župnik preč.Mustač sve je pozdravio i uveo u slavlje. U homiliji je mons. Šporčić prikazao povijest ovog blagdana. Naglalasio je nomogućnost pokazivanja znaka križa za vrijeme rimskih progona sve do 313. godine kad su kršćani dobili slobodu. Na portalu Perušićke župne crkve uklesane su riječi: In hoc signo vinces - u ovom ćeš znaku povijediti. Takav natpis u našoj biskupiji nije nigdje tako istaknut. Propovijednik je stoga istaknuo veliku godišnjucu koju kršćanski svije ove godine proslavlja, a to je 1700. godišnjica Milanskog edikta odkako je car Konstantin Veliki kršćanima dao slobodu. u drugom dijelu propovijedi govorio je više o smislu i otajstvu križa po kojem smo spašeni i oslobođeni od grijeha, po čijim smo zaslugama postali djeca Božja - nanovo se rodili u krilu Crkve. Stoga Crkvu moramo prihvatiti kao svoju duhovnu majku. Ona nas rađa, ali ona nas i hrani i njeguje, brrine za naš razst i razvoj. Čuva nas i usmjeruje da ostanemo jaki i zreli vjernici.

Na kraju je župnik svima zahvalio, a posebno predvoditelju Mise, ostalim svećenicima i gostima. Nakon Mise bio je svečani ručak u podignutom šatoru kojeg su podigli župljani a sam šator darovala je Općina Perušić.
crkva Perušić
Župa crkva Uzvišenja Sv. Križa u Perušiću
perušić
Okupljeni narod na sv. Misi u Perušićkoj crkvi pobožno i aktivno sudjeluje na sv.Misi.