Učenici od župnika slušali o glagoljskom pismu
crkva1
Danas, 17. listopada profesorica Bilović na Osnovnoj školi u Otočcu obrađivala je sa svojim šestim razredom temu o glagoljskom pismu i pismenosti našega naroda. Za tu prigodu dovela je svoj razred kod župnika mons.Tomislava Šporčića. Isti ih je sve poveo u župnu crkvu Presvetog Trojstva. Tamo je profesorica Bilović najprije kratko uvela u temu sata, a onda je dala riječ župniku mr.Šporčiću koji im je kratko svartio pozornost na dva lika (sveca) koji su toliko povezani s glagoljskim pismom, a to su slavenski apostoli Sv. Ćiril i Metod, čija je slika (Fitrai) uz sam oltar u svetištu crkve. Oni su misionari dobili zadatak da idu navještati evanđelje među slavenske narode. I da bi to mogli uspješno raditi stvorili su za njih najprije pismo kojim će se moći služiti. Stoga su prevodili na glagoljsko pismo bogoslužne knjiga kao što je misal i brevijar. Oni su se na različite načine, kao i njihovi nasljednici borili da se bogoslužje može obavljati na ovom jeziku i pismu. To je pomoglo u njihovom uspješnom radu. Bogoslužje se je u nekim našim biskupijama (Modruško-senjskoj) obavljalo na staroslavenskom sve do II. Vatikanskog koncila. Da su se koncilski oci na to odlučili puno je pomogla već uvedena praksa da se u nekim dijelovima svijeta bogoslužje vrši i drugačije a ne samo na tri dozvoljena jezika ( hebrejski, grčki i latinski).

Učenici su bili vrlo pažljivi i s velikom pozornošću slušali o knjizi i pismu o kojem su prilično toga čuli. No, da će im i nadalje trebati puno tumačiti i uvoditi u ove teme koje zaista uvode u povijest ali i kulturu slavenskih naroda u koje spada i naš hrvatski.
crkva2
Učenici zajedno s profesoricom Bilović dodiruju glagoljski misal svojom rukom