Sjednica Biskupijskog pastoralnog vijeća
bpv
U subotu, 16. studenog 2013. u Pastoralnom centru CHM na Udbini održana je sjednica BPV-a Gospićko-senjske biskupije.

Na sjednici je osim članova Vijeća prisustvao i biskup mons. dr. Mile Bogović. Rad sjednice vodio je predsjednik Poslovnog odbora Vijeća mons.mr.Tomislav Šporčić. Nakon molitve Trećeg časa vlč. mr. Marinko Miličević je održao kratko razmatranje o temi: osam blaženstava.

Nakon pročitanog Zapisnika s prošle sjednice (s. Robertina Medven) predavanje o geslu nove pastoralne godine: „Odgoj za slobodu u znaku križa.“ održao je biskup mons.dr.Mile Bogović. On se posebno potrudio protumačiti tri riječi (pojma) ovoga gelsa, a to je odgoj – sloboda i križ. Svaka ta riječe je vrlo važna i bremenita za svakog čovjeka. Mi kršćani u tom imamo stav koji proizlazi iz evanđelja i biblijskog učenja, ali i naše crkvene tradicije.

Nakon biskupa drugo predavanje održao je član Udruge "U ime obitelji" ing. Dražen Vuketić o temi "Ljubav i odgovornost" On je istaknuo svu moguću nelogičnost i pogubnost Rodne ideologije - bezgranične slobode u čovjekovoj. Zalaganje za očuvanje braka pa i u njegovom imenu je očuvanje veliko djelo očuvanje braka prema Božjem planu i "projektu" kojeg Bog ima o čovjeku.

U drugom dijelu svog izlaganja govorio je o referendumu koji će biti u nedjelju, 1. prosinca o. g. Potrebno je potaknuti vjernike ali i sve druge da iziđu na referendum te izraze sav koji se zalaže za zdravi naravni brak između žene i muškarca: Jer samo takvo bračno zajedništvo može garantirati pravu budućnost čovjeka i naroda. Oni koji svojim potpisom i glasom podržavaju brak između ženske i muške osobe nikoga ne vrijeđaju niti mrze druge nego jednostavno se odlučuju za dobro čovjeka, pa i onih koji nisu sposobni za brak kako ga je i Bog zamislio iz ljubavi prema čovjeku. Za ovakav brak plediraju i zauzimaju se sve vjerske zajednice u Hrvatskoj koje su izrazile svoj stav i na zajedničkom susretu u Zagrebu, 12. 11. o. g.

U drugom dijelu sjednice predstojnici pojedinih Odbora BPV-a podnijeli su izvješća o djelovanju u prošloj godini i dali plan za ovu godinu. Tako je za Katehetsko i ekonomski odbor govorio vlč. Nikola Turkalj, za glazbeno-liturgijski mons. Mile Čančar, za mlade mons. mr. Tomislav Rogić, za obiteljski mons. mr. Tomislav Šporčić i za medije prof. Zvonko Ranogajec.

Mons.Šporčić je za u svom izvješću posebno naglasio da je naš ovogodišnji pastoralni plani u cijelosti naglašen obiteljski. Od Vijeća HBK za obitelj dolazi nam Odluka da se provodi trogodišnji program s obzirom na obitelj. A to je prošlogodišnji simpozij o teologiji tijela Ivana Pavla II., ovogodišnji biskupijski obiteljski dani koji će za Gospićko-senjsku biskupiji biti u subotu, 3. svibnja 2014., te Dan obitelji na nacionalnoj razini, 19. travnja 2015. godine na Trsatu. O tome ćemo još puno govoriti i planirati, kako na razini biskupije, dekanata i župa.

Sjednica je završila zajedničkim domjenkom.