Blagdan Bezgrešnog začeća BDM
poljica1
Današnjom misom u crkvi Bezgrešnog začeća BDM na Poljicima proslavljen je blagdan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije (9. prosinca). Misu je predvodio mons.dr. Milan Šimunović u suslavlju s mons.mr. Tomislavom Šporčićem, otočkim dekanom i župnikom, don Jurom Ladišićem i gospićkim vikarom vlč. Josipom Šimatovićem. Na početku mons. Šporčić je blagoslovio dvije ljetos restaurirane slike u pokrajnjim oltarima.

Radi se o slici Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i o slici Marije Magdalene, koje su starije od kipa Majke Božje Lurdske sa špiljom na glavnom oltaru. Taj je kip prenesen 1901. iz crkve Presvetog Trojstva u crkvu na Poljicima u vrijeme župnika juraja Ibela. Mons. Šporčić je naglasio kako je prema riječima viših konzervatora-restauratora Hrvatskoga restauratorskog zavoda Slobodana Radića i Vjerana Potočića posao restauracije odlično napravljen, pa su na oltarnim slikama vidljivi i neki do sada neprimjetljivi detalji.

Propovijed je mons.Šimunović koncipirao na promišljanju smisla postavljanja upravo ovih dviju slika na pokrajnje zidove. Radi se o dvije različite žene, jedna je bezgrješna Presveta Bogorodica Marija, a druga griješna Marija Magdalena. Prva je bez ljage istočnoga grijeha Božjom milošću postala Majka Božja, a druga je griješnica, ali i obraćenica koju je Isus oslobodio od 7 zala. Kome smo mi ljudi sličniji, postavio je pitanje mons. Šimunović, a odgovor je jasan – svi su ljudi griješni i time poput Marije Magdalene, kao što poput nje mogu vjerno krenuti za Isusom. Uskrsli Isus nije se najprije ukazao Mariji, nego upravo Mariji Magdaleni. Živimo u nemirnim čudnim vremenima kada je svijet poput napuklog prstena i upravo u ovo „jako vrijeme“ Došašća možemo se mijenjati, pa je mons. Šimunović poručio svima okupljenima na misi da od danas odluče postati novim čovjekom koji se odriče grijeha.

M.K.G.