Nedjelja Caritasa - ( treća nedjelja došašća )
caritas1
Odlukom hrvatskih biskupa 3. nedjelja Došašća je proglašena Nedjeljom Caritasa u svim hrvatskim biskupijama. To je dan razmišljanja o potrebnima, a još više poziv i prilika da ljudi dobre volje, a napose katolici, u cijeloj Hrvatskoj daju svoje priloge za potrebne i oskudne. Svake godine Upravno vijeće Hrvatskog Caritasa, odabire moto ili geslo dotične nedjelje.

S obzirom da u svim krajevima ima velik broj ljudi koji su u potrebi, svaki dijecezanski biskup svojom okružnicom u svojoj biskupiji poziva sve župne zajednice i pojedince dobre volje da se uključe u akciju prikupljanja priloga za Caritas: Skupljanje organizira Hrvatski Caritas u suradnji s biskupijskim Caritasima. Prikupljaju se novčani prilozi putem prigodnih kasica i kuverti, darovima na svim nedjeljnim misama ili na neki drugi način, koji može odrediti svaki pojedini župnik. Na misnim slavljima dotične nedjelje redovito se čitaju ili tumače prigodna okružnica dijecezanskog biskupa i poticajna Poslanica predsjednika Hrvatskog Caritasa.
----------------

Poslanica biskupa Mrzljaka za Nedjelju Caritasa

Cijela Crkva želi promišljati o službi djelatne ljubavi, "o pravu i dužnostima da djelima svjedočimo vjeru živu, cjelovitu, o tome kako nas djela ljubavi preobražavaju i suobličavaju Isusu, te na taj način rastemo i sazrijevamo, postajemo novi ljudi: puni vjere, puni ufanja, puni ljubavi prema Bogu i bližnjima", piše predsjednik Hrvatskog Caritasa varaždinski biskup Josip Mrzljak u poruci za Nedjelju Caritasa. Karitativno djelovanje, konkretna djela ljubavi, darivanje i služenje znaci su istinske i djelotvorne vjere. Naš novi blaženik Miroslav Bulešić svojim je primjerom pokazao što znači biti vjeran, ustrajan, biti otvoren Bogu i potrebitima. Tako u svom pismu ističe: "... mi moramo biti dobri Samaritanci, koji tješimo, liječimo, pridižemo, zavijamo svaku ranu u bijeli omot ljubavi, jer mržnja uzrokuje krvarenje a ljubav zacjeljuje rane. Ljubavi, ljubavi treba danas u nama, da je možemo širiti riječju a osobito djelom."

Biskup Mrzljak u poslanici sve poziva na sudjelovanje u novoj evangelizaciji, odnosno da budu svjedoci žive vjere - ljubavlju djelatne - u današnjem svijetu punom osiromašenih i obespravljenih, boreći se protiv nepravda ovoga svijeta.

U Nedjelju Caritasa, 15. prosinca, Crkva u Hrvata sve milodare skupljene na nedjeljnim euharistijskim slavljima "namjenjuje potrebnima među nama", ističe biskup Mrzljak, pozivajući sve na molitvu i na darežljivost.
caritas