Advent u Otočcu - Božićni sajam
ab1
U teškim vremenima kada bi u pitanje moglo doći i samo održavanje Božićnog sajma, budući da organizacija takvih manifestacija iziskuje puno truda i financijskih sredstava, važno je ustrajati i pritom se pokriti, prema onoj narodnoj, onoliko koliko se može, a sve da se tradicija ne prekida. Stoga je HGK-Županijska komora Otočac i ove godine organizirala 7. Božićni sajam – Advent u Otočcu s partnerima Srednjom školom Otočac, Gackim pučkim otvorenim učilištem i TZ Grada Otočca, a pod pokroviteljstvom Ličko-senjske županije i Grada Otočca. Grad Otočac nije ove godine financijski podupirao sajam, što je jedan od razloga da je događanje preseljeno s glavnog trga ispod skupog šatora u jeftiniji prostor Športske dvorane Srednje škole Otočac.

Okupilo se čak 85 izlagača iz cijele Hrvatske i Unsko-sanskog kantona BIH, čija Privredna komora ima čast biti prvim regionalnim partnerom Božićnog sajma. Na svečanom otvorenju sajma zamjenik gradonačelnika Nenad Janković rekao je kako mu se jako sviđa sajam u prostoru dvorane te naglasio kako Grad Otočac čini sve u skladu sa svojim mogućnostima da podupre razvoj obrtništva i poduzetništva u gradu.

Zamjenica ličko-senjskog župana Ivana Tomaš Božićni sajam u Otočcu vidi kao produženu ruku županijskog sajma Jesen u Lici jer je to pravi put i model po kojem treba zaokružiti gospodarsko-turističku ponudu LSŽ kroz cijelu godinu.

O ponudi koja je stigla iz Unsko-sanskog kantona govorila je stručna suradnica za PR Privredne komore Unsko-sanskog kantona Ljilja Ivušić, koja je tom prilikom podsjetila i kako će na sljedećem sajmu Eko-bis u Bihaću proslaviti 15 godina uspješne suradnje s HGK-Županijskom komorom Otočac. Nije propustila pozvati sve sudionike otočkog sajma na sljedeći Eko-bis od 4. do 7. rujna 2014., a obraćanje je završila poput ostalih govornika dopadljivom blagdanskom čestitkom.
ab2
Prije 7 godina Županijska komora Otočac s partnerima Srednjom školom Otočac, Gackim pučkim otvorenim učilištem i TZ Grada Otočca organizirala je prvi božićni sajam. Kako je podsjetio predsjednik Županijske komore Otočac dr.sc. Joso Brajković, sudjelovalo je tada 10-ak izlagača, pa se s obzirom na stanje u gospodarstvu u državi i lokalno brojka od 85 izlagača danas može smatrati respektabilnom. Istaknuo je i dva cilja sajma, da se svi oni koji su surađivali tijekom godine okupe na jednom mjestu u blagdanskom ozračju te da se očuva tradicija Otočca i Gacke, koja je dugogodišnja, višestoljetna, i koja se razvijala postepeno kroz zanatstvo, obrtništvo i trgovačku djelatnost.

Svečanost otvorenja završila je blagoslovom sajma koji je obavio otočki dekan i župnik, generalni vikar mons.mr. Tomislav Šporčić, nakon čega je uslijedio kulturno-zabavni program s bendom Bivium, tamburašima Dijamanti i nastupom najstarije grupe mažoretkinja Gačanke Otočac.
ab3
Dodajmo da sajamska ponuda proizvoda obuhvaća najrazličitije rukotvorine, blagdanske ukrase, poklon program, nakit, hranu i tekstil, a u tome šarenom mnoštvu važno je biti poseban, inovativan i uočljiv. Mnogim izlagačima to doista izvrsno i polazi za rukom, a nije nevažno i to da su cijene proizvoda u puno slučajeva vrlo prihvatljive.

M.K.G.