Božićno primanje kod biskupa Gospićko-senjskog mons.dr.Mile Bogovića
bog
Danas, 19. prosinca u dvorani Biskupije u Gospiću priređeno je Božićno primanje kod gospićko-senjskog biskupa mons. dr. Mile Bogovića. Na primanju su bili prisutni dekani Gospićko-senjske biskupije i više drugih svećenika, djelatnici Biskupijskog Ordinarijata. Od političnih vlasti sudjelovali su: dr. Darko Milinović, saborski zastupnik, župan Milan Kolić, gradonačelnik Gospića Petar Krmpotić. U ime Gospićkog Veleučilišta dekan mr. Branislav Šutić. Zatim predstavnici odgojno- prosvjetnih, kulturnih i gospodarskih institucija, više gospodarstvenika, predstavnici vojske i policije i drugi.

U ime djelatnika u Ordinarijatu, u ime klera i svih drugih biskupu je čestitao uključivši sve druge generalni vikar mons. mr. Tomislav Šporčić i u ime političkih struktura saborski zastupnik dr. Darko Milinović. On je istaknuo da smo u ovoj godini doživjeli osiromašenje. Veliki broj ljudi ostao je bez posla iako je razmjerno u Ličko-senjskoj županiji najmanji broj nezaposlenih. Kod referenduma o braku kao životnoj zajednici između muškarca i žene najveći postotak koji je glasao "ZA" bio je također u ovoj županiji. Dr. Milinović izrazio je biskupu priznanje koji je duhovna vertikala u djelovanju i radu našega naroda. On vjeruje i nada se boljitku u Novoj godini, što je zaželio biskupu i svim prisutnima.

Biskup Bogović odgovarajući na čestitke naglasio je kako je Božić radostan blagdan pa i ovaj susret obilježava svojom osobitom radošću i raspoloženjem. On je među ostalim rekao kako je potrebno odgovorno vršiti svoje službe, posebno oni koji imaju odgovornija mjesta i veće ovlasti. Ne isključuje niti sam sebe postaviti u pitanje da li smo baš uvijek činili koliko i kako je trebalo. Što je čovjek stariji to si više postavlja ta pitanja. Zahvalio se za suradnju i prisutnost svima te zaželio je Sretan Božić i Novu 2014. godinu.
----------------------------

Niže donosimo čestitku koju je Biskupu izrekao generalni vikar mons.Tomislav Šporčić

Preuzvišeni oče biskupe, saborski zastupniče g. Milinoviću, g. dekane Gospićkog Veleučilišta, poštovani predstavnici gradskih i upravnih institucija Grada Gospića, dragi gosti, prečasna gospodo dekani – subraćo svećenici i časne sestre.

U ime najbližih suradnika – djelatnika Ordinarijata naše biskupije, u ime našega klera naše biskupije te u ime vjernika izričem Vam čestitke srdačne povodom blagdana Božića i početka nove Godine 2014.

Dok slavimo Božić, slavimo rođenje, božanskog djeteta. Rođenje djeteta za ljude je oduvijek bila tajna. Rođenje je radost i zato jer sretno se završilo njegovo „odrastanje“ da stasa u ovom životu. Rođenju je srodno nositi i iznijeti određene teškoće i neizvjesnosti s određenom tjeskobom kako će se to sve završiti. I to je slavlje sretnog završetka. To nam govori i sama Biblija kad Bog ženi pri izgonu iz raja govori: Trudnoći tvojoj muke ću umnožit, u mukama djecu ćeš rađati /Post,3,16) U ranijim prikazivanjima Isusova rođenja i Marija je uvijek prikazivana iscrpljena od boli. Mi smo u napasti da to doživljavamo samo kao nešto romantično – ljepuškasto. No, podsjećam da naš narod za trudnu kažemo da je noseća. Trudnoću treba iznijeti, donijeti na svijet, ali i podnijeti, izdržati.

Mi u Isusovu rođenju slavimo put svog vlastitog rađanja. I u naš proces rađanja spadaju teškoće, neizvjesnosti, kako onog tjelesnog ali i duhovnog. Tu spada i osamljenost, tuđina, noć, bol. Kad god se u nama rađa nešto novo, to najprije zadaje bol i rado bismo to odbili – izostavili. Htjeli bismo živjeti kao dosada. Htjeli bismo zadržati onaj. To novo moglo bi dijeliti sudbinu božanskog djeteta za koje nije bilo mjesta u svratištu. u našem životu kao da nema mjesta u ovome svijetu. No, s druge strane kad god prihvatimo Božansku novost u tom rađanju dobivamo i obećanje da će u nama sve postati novo. Mi nismo čvrsto postavljeni na prošlo, na prošle ranjenosti i modele života. U nama nastaje novi život.

Mi ovu pastoralnu godinu provodimo pod geslom: Odgoj za slobodu u znaku križa. Odgoj je vrlo blizak rađanju. Crkva je majka i odgojiteljica čovjeka. Izazvani smo svim mogućim suvremenim krivim usmjerenjima koji su više protiv života i rađanja, kako u njegovom početku ali i uzrastu i odgajanju. Zahvaljujemo Vama oče biskupe na jasnoći poslanice o temi ovogodišnjeg pastoralnog gesla., a što na svoj način nadopunjavate i čestitkom koju ste uputili Nakon što smo prošle godine sa svom Crkvom nastojali učvršćivati vjeru (Godina vjere) u našim župnim zajednicama. Možemo slobodno reći da imamo priličnu jasnoću i smjernice po kojima se možemo više zalagati i djelovati da se kršćanske i ljudske vrednote više poštuju i usađuju u dušu naših vjernika. Uspješnost referenduma o braku kao životnoj zajednici žene i muškarca te nakon više raznih susreta koje smo održali za razne kategorije vjernika daju nam još više opravdanja da se za vrednote treba izboriti, kako u svom osobnom životu, u životu naših obiteljskih, župnih zajednica kao i čitave biskupije i našega naroda. Sve je to muka rađanja da bi se i sami rodili za novi život na sliku nova Adama – Krista Gospodina.

Nadalje, Vaše zalaganje oče biskupe na opće planu naše Domovine da se pronađu, zabilježe i časno označe mjesta žrtvi iz bivšeg komunističkog režima ujedno su velika kršćanska pouka tko je čovjek, da ima pravo na svoje dostojanstvo kako u životu tako i nakon ovozemaljskog stradanja. Znademo da ni to ne ide lako. Kroz dugo vrijeme kao da smo se „udomačili“ – naučili da o tome ne govorimo. Želim Vam da i u tome što više sa svojim suradnicima uspijete.

U čitavom našem životu djelovanju potrebno nam je svjetlo i jasnoća,sigurnost i utjeha, zajedništvo, blizina i prijateljstvo. Želim Vama oče biskupe, kao svim našim dragim gostima da ovog Božića osjetite i doživite radost spomenutih stvarnosti života. Čestit Božić i blagoslovljenu Novu 2014. godinu želim u ime svoje te u ime djelatnika našeg Ordinarijata. Na dobro Vam došlo porođenje Isusovo.