Križeva u Otočcu
k1
Na blagdana Uzvišenja Svetog Križa ili kako u narodu se kaže Krieva, proslavljena je danas središnjim misnim slavljem u 11 sati, u župnoj crkvi, a predvoditelj je bio mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije, otočki dekan i župnik.

U svojim razmišljanjima župnik je kazao u početku, nakon što je Krist otišao na nebo, a Crkva se pod vodstvom Duha počela organizirati i iriti, o Kristovom križu kao simbolu pripadnosti Kristovoj vjeri nije se govorilo. Križ se nije isticao kao simbol kršćanstva i trajat će do gotovo tri stoljeća. On je službeno bio znak prokletstva, jer pisano je : Proklet je tko god visi na drvetu. Za križ se držalo da je "židovima sablazan, a poganima ludost, ali se time nije zaboravilo da je križ Kristov.Naprotiv, on je raspet na križ i proslavljen trajno im je bio u srcu. Oni su ga stvarno nosili, nosili su križ progonstva, križ trpljenja. Križ je kršćanima bio kruh svagdanji. Crkva je morala čekati 300 godina da se može hvaliti Križem Gospodina našega Isusa Krista. Morala se skrivati da bi štovala križ pod raznim drugim simbolima. I dočekala je to vrijeme, ali je usput i te kako učila se nositi u svom životu Isusov križ. Danas smo u napasti da tražimo sve u životu, onako na brzinu. Neka to bude što prije. Neprekidna je potraga za bržim, učinkovitijim oblicima prijevoza, a letimičnim pogledom po bilo kojem supermarketu otkriva nam mnogobrojne vrste "instant2 kave, i instant "juhe", brze pahuljice, brze deterdžente za čišćenje odijela, brze hrane, brzih svemogućih usluga. U današnje vrijeme može se primjetiti sklonost ka zamišljanju "instant-kršćanstva", iako je očito da se učenik ne rađa, već se učenikom postaje i evangelizacija nije završena kada se neka osoba obveže Kristu ili kada netko postane član Crkve.
c2

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor a za orguljama bila je Gabrjela Degoricija.