Sveta misa povodom Svih svetih na Poljicima
p9
Ove godine katolički blagdan Svih svetih, kada se spominjemo svih svetaca, pada u subotu, a mnoge obitelji upravo na ovaj blagdan posjećuju grobove svojih najmilijih i to iz praktičnih razloga, jer je u većini kršćanskih zemalja 1. studenoga neradni dan. No, Katolička Crkva podsjeća kako se u stvarnosti na taj dan spominjemo samo svetaca koji su naši zagovornici na nebesima, a tek drugog dana studenoga, na Dušni dan, spominjemo se naših pokojnih kroz poseban blagdan i liturgijski spomen na misi i u molitvi.

Na današnji dan katolici odlaze posjetiti grobove svojih bližnjih koji više nisu s njima i kada se uz svjetlo svijeća prisjećaju na zajedničke trenutke. Crkva poziva sve ljude da ih se sjete, da im se zahvale i preporuče. To je prvi smisao posjeta grobovima.
p2
Svećenici napominju kako je mnogo veće mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a u životu su ostvarili velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Iz Crkve napominju kako zasigurno takvih ima i u našoj blizini. Neupadljivi, zaboravljeni ljudi koji su savjesno obavljali svoj posao i dužnosti, često podnosili nepravde, pokorom i trpljenjem zadovoljili za svoje grijehe i svjedočili veliku požrtvovnost, majke, očevi, radnici, liječnici, branitelji domovine i ljudi svih zanimanja.... svi oni pripadaju mnoštvu svetih i njima je posvećen blagdan Svih svetih. Crkva poziva sve ljude da ih se sjete, da im se zahvale i preporuče. To je prvi smisao posjeta grobovima.
p4
Nakon svete mise koju je u crkvi BDM na Poljicima, u 11 sati, predvodio mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije, dekan i župnik otočki, a euharistijsko slavlje animirao crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić za orguljama uslijedila je zajednička molitvom kod središnjeg križa na groblju za sve pokojne koje počivaju na ovom ili drugim grobljima, za sve one za koja se nitko ne moli i čiji su grobovi nepoznati, napose za branitelje iz Domovinskog rata.
p5