Osnovana udruga hodočasnika Sveti Rok
aa2
Na sinoćnjoj osnivačkoj skupštini Udruge hodočasnika Gacke doline i Brinja „Sv. Rok“ za predsjednicu u 4-godišnjem mandatu jednoglasno je izabrana Jelena Jergović, a uz nju, Predsjedništvo udruge čine pukovnik Ivica Brajković, pukovnik Davor Peitel, Mirko Posavi i pukovnik Mirko Radotić. Tajnica je Mateja Šporčić, a rizničar Mirko Posavi. Nadzorni odbor čine Mihaela Kostelac, Marina Mileusnić i Manja Kostelac-Gomerčić, a Sud časti Marina Babić, Franjo Zubčić i Mateja Posavi.

Do izbora predsjednice skupštinu je vodio Nenad Janković koji je podsjetio kako je glavni motiv za osnivanje udruge hodočasnika to što će na taj način lakše ostvarivati ciljeve i djelatnosti koje su sada propisane i Statutom udruge. Udruga ima dva ogranka, ogranak Otočac i ogranak Brinje, a članovi mogu biti svi oni koji to žele, bilo da su iz domovine ili inozemstva, i ne moraju nužno sudjelovati u hodočašćima, dok se pojedinom hodočašću mogu pridružiti i oni koji nisu članovi.Trenutačno udruga okuplja 30 članova, a imaju i himnu Samo je jedna Marija.

Predsjednica Jelena Jergović podsjetila je kako je sve počelo pješačkim hodočašćem u Međugorje u svibnju 2013., ali se tu nije stalo. Nastavilo se hodočastiti pješačenjem u raznim prigodama i s različitim nakanama na duže i kraće relacije, a ukupno je bilo 9 pješačkih hodočašća s različitim brojem hodočasnika. Od toga su 4 veća, Otočac-Međugorje, Otočac-Trsat, Otočac-Senj i Otočac-Udbina, dok ostala čine unutardekanatska hodočašća u sklopu duhovnih obnova za molitvene zajednice Otočkoga dekanata (Otočac-Švica, Otočac-Sinac, Otočac-Brinje, Otočac-Ličko-Lešće, Otočac-Krasno).

Tako će sljedeće planirano hodočašće biti jubilarno 10. po redu, a to je hodočašće za Mariju Bistricu u srpnju ove godine. O načinjenom hodogramu nazočne je izvijestio Mirko Radotić, a pješačenje će se odvijati tijekom 6 dana, od 6. do 13. srpnja 2016. Optimalan broj hodočasnika je 15, prijavljenih je zasada 8, a svi zainteresirani moraju se što prije javiti kako bi logistika mogla isplanirati sve detalje puta. Također je Jergović napomenula kako i ovog ljeta Magis iz Zagreba planira kamp u Lici te najavljuje ponovni dolazak u Otočac.

Osnivačkoj skupštini u završnom dijelu nazočio je i generalni biskupijski vikar, otočki dekan i župnik mons. mr. Tomislav Šporčić, koji je podsjetio da treba računati i na odlazak (hodočašće) na svečanost biskupskog ređenja 25. svibnja u 10.30 sati u Gospiću. Naglasio je i kako po uzoru na sveca zaštitnika hodočasnika sv. Roka i hodočasnici trebaju u hodočašćima biti pomagani, ali i sami pomagati potrebitima te podsjetio na aktivnosti kojima se nastoji oformiti župni Caritas.

M.K.G.

Više slika na portalu GlasGacke.hr