Kršena Rita Šporčić

Danas, 18.rujna na XXV. nedjelju kroz godinu, središnju svetu misu u 11 sati služio je župnik mons.Tomislav Šporčić.

Pod misom krštena je djevojčica Rita Šporčić, od oca Ivana i majke Josipe rođ.Kostelac.

U svojim razmišljanjima župnik je kazao kako današnji evanđeosli odlomak donosi prispodobu koja kao da je preuzeta iz nekog od današnjih glasila. Malo je dana kada se ne čuje o novim pronevjerama. Međutim, epilog Isusova govora o koruptivnoj radnji u i prispodobi sasvim je neočekivan. Ona počinje bez obrazloženja: upravitelj je optužen. Ne pokušava se braniti: valjda ima već puno toga na savjesti i svjestan je da optužba nije pretjerana, naprotiv istina je. Umjesto paničarenja, hladno i proračunato stupa u akciju. Ne predaje se, nego vjeruje da je našao izlaz i smjesta počinje djelovati: dužnicima svoga gospodara otpisuje dio duga i tako od njih pravi dužnike - prijatelje! A na kraju iznenađenje: Gospodar ga hval. Što više i Isus ga hvali. Može se postaviti pitanje zar Isus podržava kriminalce. Ne. Ovjdje trebamo vidjeti samo dio prispodobe, jedan vid njezinog naglaska. Ovdje se hvali snalažljivost, zauzetost, brzo reagiranje, ne odgađanje. Isus preko primjera nepoštenog upravitelja želi povesti bliže istini. Pitamo se kojoj? Dok čovjek živi, opaža da u životu ima puno istina, o njima se raspravlja i prepire. No, pred lijesom položenim u grob čovjek brzo shvaća koja je jedina istina o kojoj se nema što raspravljati. Poganin i filozof antike, Seneka to je zgodno izrazio: "Život nikomu nije dan u potpuni posjed, nego se svima daje samo na upravljanje".Svaki čovjek ima više nego li je zaradaio i zaslužio. Na ukopu postaje jasno da čovjek zapravo ništa ne posjeduje, pa ni svoju kožu- i nju mora nakon nekoliko vremena vratiti zemlji- a kamo li ostalo što navodno "posjeduje".

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić za orguljama.