Krštena Eni Marković i Ivan Tonković

Na 30.nedjelju kroz godinu, 23.listopdana, u župnoj crkvi Presvetog Trojstva središnju svetu misu u 11,00 sati predvodio je i propovijedao župnik mons.Tomislav Šporčić. Crkva ispunjena do posljednjeg mijesta, a razlog dva krštenja, veliki broj rodbine i prijatelja. U zajednicu krštenih primlja je djevojčica Eni Marković i dječak Ivan Tonković.

U svojim razmišljanjima župnik je govorio o današnjem Evanđelju po Luki  18, 9-14 "Carinik siđe opravdan kući svojoj, a ne farizej" . U evanđelju smo pročitali poznatu Isusovu prispodobu o farizeju i cariniku u hramu. Nalazimo ovdje dva stila molitve: molitvu farizeja koji ističe svoja djela i molitvu carinika koji ponizno priznaje svoju grešnost. Nalazimo također dvije slike o Bogu: sliku Boga suca i sliku Boga milosrđa. Nalazimo također dva vjeska stava: jedan je vjera vanjskih djela, drugi vjera srca. Vjerojatno nitko od nas ne želi se prepoznati samo u napuhanom farizeju koji sebe hvali. Ali se ne moramo pod svaku cijenu positovijetiti ni s poniznim carinikom koji se udara u prsa. Možemose, ipak, prepoznati i u jednom i u drugom, jer ima u nama ponešto od obojice. Katkad i mi ističemo svoju dobrotu i plemenitost osobito kad treba druge osuditi, a katkad se ipak osjećamo krivim za svoje postupke i kajemo za njih. U ovoj prispodobi, međutim, ima još jedna okolnost koja nam može pružiti duhovnu hranu, a to je hram. Ljubav prema Bogu, jasno, moramo iskazivati i djelima, ali ako se to događa bez srca koji nas potajno prezire, neugodan je, a bačena milostinja u kapu prosjaka može biti ponižavajuće djelo. Pred Boga ne nosimo nešto, nego sebe. To je razlika između ove dvojice u hramu; farizej je htio Bogu predati svoja djela, a carinik sebe - kazao je župnik.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor a za orguljama bila je s.Ljubomira Lešić.

( IB)