Trideset i treća nedjelja kroz godinu

Danas, 13.studenog, na 33.nedjelju kroz godinu središnju svetu misu u 11 sati predslavio je župnik mons.Tomislav Šporčić, a poslužitelji oltara bilo je nekoliko ministranata.

U svojim razmišljanjima župnik je protumačio današnje Evanđelje po Luki "Svojom ćete se postojanošću spasiti". Evanđelje govori o propasti Jeruzalema, o zastrašujućim tragedijama i okrutnom progonu učenika. Najradije ne bismo slušali ovo evanđelje, budući da se takve drame i tragedije događaju iz dana u dan oko nas. Previše je katastrofa i užasa da bismo o njima htjeli slušati i u evanđelju koje bi trebalo biti radosna vijest. Ono jest to, čak o ovo današnje čitanje o užasima. Pokušajmo ući u smisao Isusovih riječi s druge perspektive pa ćemo otkriti da su one izvor utjehe i ohrabrenja. U ovom životu je sve relativno, sve je prolazno, samo je Bog vječan, a naša vjera u njega je ono jamstvo koje nas može držati uspravne i u najtežim životnim tragedijama. "Pazite da vas nitko ne zavede". I danas imamo lažnih proroka koji plaše ljude skorim smakom svijeta i obećavaju lažne sigurnosti onima koji budu prihvatili njihov nauk. Nije nužno da pritom mislimo samo na razne vjerske sekte koje rastu poput gljiva iz dana u dan. Lažnih proroka imamo i među ljudima znanosti koji nas plaše da će se nebo srušiti na nas zbog zagađenja okoliša, da ćemo svi gladovati zbog prenapučenosti kugle zemaljske pa stoga treba strožije kontrolirati porast pučanstva, da će izumrjeti neke vrste životinja, itd. Dapače, predviđaju i vrijeme kada će se to dogoditi: za pedeset, sto, petsto godina. Pitamo se, što bi njima odgovorio Isus. Vjerojatno bi ih pitao zašto ne vjeruju u Božju providnost, koja hrani i ptice, a kamo li ne svoju djecu.

Euharstijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić a na orguljama bila je prof.Branka Bernardi.