Blagdan svetog Andrije mučenika

Srijeda jutro zornica -   blagdan je svetog Andrije, župna crkva ponovno puna, misu slavi don Anđelko Kaćunko koji je u svojim razmišljanjima kazao: Andrija bio učenik Ivana Krstitelja i prvi je pošao za Isusom: doveo je i brata Petra – to je opisao Sv. Ivan: Našli smo Mesiju, Pomazanika…! a ovo što opisuje Matej, to je drugi susret s Isusom, nakon upoznavanja: ribari "brzo ostaviše mreže… lađu i oca i pođu za Isusom"… nakon što im je rekao: "Hajdete za mnom, učinit ću vas ribarima ljudi!" … Nikad u životu nisu čuli takve riječi, taj izraz – ribari ljudi – ali nisu mislili da Isus fantazira!

Danas je taj izraz poznat u medijima: Ribari ljudskih duša! – reklamna industrija. Eov pokazuje kako je: 1. zadivljujuća snaga Isusovih riječi, i 2. velika spremnost ljudi da ga slijede mi svećenici nemamo takvu privlačnu moć… a niti ljudi danas nisu masovno oduševljeni za duhovno… Kad svećenik kaže: Dečki, ajmo na piće, runda za sve! Svi oduševljeni: Vaki pop nama treba! A kad poslije veli: Dečki, zašto ne bi došli na koju zornicu? E onda su razlozi: Hladna crkva, prerano je, duga propovijed… itd. – a na stadionu mogu stajati na još hladnijem…; kad treba ustati u tri ujutro radi odlaska u lov - nema problema;… na političkom skupu slušaju bezvezne govore puna dva sata… i još plješću…!

Sv.Andrija nije bio neka "pobožna baba"… Isusovu "revoluciju" izveli su muškarci – njih 12! Naše muškarce danas više privlači politika… Evo primjer za razliku između vjere i politike: apostol Andrija išao je u Ukrajinu širiti Evanđelje… mnoge je učinio Isusovim prijateljima i braćom međusobno! A jedan drugi Andrija/Andrej nedavno je također otišao u Ukrajinu – rezultat toga je velika diplomatska "gužva"… i dobili smo neprijatelje!

Primjer života Sv. Andrije je poruka svima nama: on nije mogao za sebe sačuvati istinu o Isusu, nego je odmah s oduševljenjem svoga brata doveo Isusu!  A mi – jesmo li mi ikoga oduševili za Isusa?!