Biskup Bogović: "S onima koji Boga ljube sve surađuje na dobro"

Danas, 26.ožujka, na četvrtku korizmenu nedjelju središnju svetu misu u 11 sati predvodio je i propovijedao mons.dr.Mile Bogović biskup gospićko-senjski u miru.

U svojoj homiliji biskup je kazao kako je korizma također nešto slično poput puta koji trebamo proći. Ona nas drma i neda da stojimo na mjestu ili još gore - da nazadujemo. To putovanje mi vjernici gledamo pod vidom vječnosti. Drugi nemaju cilja izvan ovog zemaljskog svijeta. Najprije treba reći da u kršćanskom smislu mi u ovom svijetu nećemo doći do životnog cilja ni do trajnog doma. Gdje je naša trajna adresa? U Bogu- u Presvetom Trojstvu! Konačna i trajna adresa je Bog i "Nemirno je srce naše dok ne otpočine" na toj adresi. Mi premalo razmišljamo o toj svojoj konačnoj adresi u Presvetom Trojstvu. Tu nam se zapravo otkriva istina o životu u cijelom svojem bogatstvu. Na toj adresi osigurana nam je vječnost i sreća. Tu svaki sa svim svojim bićem pripada drugima, i drugi pripadaju njemu. Svima pripada i svi njemu pripadaju. To je život kojim živi Presveto Trojstvo od vijeka - kazao je biskup Mile.

Tko su oni koji su slijedili Isusa, ne zato da ih on u nečemu pouči, nego zato da bi ga mogli uhvatiti za riječ i optuživati. Nije za njih bitno jeli on rekao istinu ili laž, učinio nešto pošteno ili nepošteno. Važno je da je učinio ili rekao nešto što je u skladu s tadašnjom praksom utuživo. Tu je slomljen sustav vrijednosti. Istina za njih nije nešto za što se treba uvijek boriti, poštenje nije uvijek mjerodavno za naše postupke . Ako se lažima može postići cilj, takvi će je koristiti. U postupku protiv Isusa dobro su došli i lažni svjedoci, a nakon Isusova uskrsnuća smisliše laž i proširiše je da se zaustavi vijest o njegovu uskrsnuću. Pokvarensot je najjača među onima koji su na utjecajnim mjestima, među onima od kojih se najviše očekuje. Kod nas je poznata gosporadska korupcija/ pokvarenost: raspolagati sredstvima koja su ti dana na upravljanje kao da su tvoja. Takvi daju što nije njihovo, uzimaju što im ne pripada. Došli su na određeno mjesto da narodu koriste, a oni ga s tog mjesta iskorištavaju za sebe. Danas se takve naziva korumpiranim ljudima, a još je bolji naš hrvatski izraz: pokvarenjaci - kazao je biskup Bogović.

Sveti Pavao nam je otkrio zakon kršćanske navigacije prema konačnom cilju. Izrazio je to riječima: "S onima koji Boga ljube sve surađuje na dobro" ( Rim 8,28).

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor pod vodstvom i za orguljama č.s.Ljubomire Lešić.

Na kraju mise župnik mons.Tomislav Šporčić pročitao je župne oglase.

(ib)