Bogoslužja XXVII. nedjelje kroz godinu

U nedjelju, 8. listopada 2017. Sv. Mise u 9 i 11 sati služio je i propovijedao župnik Tomislav Šporčić. Homiju je izrekao na temu Gospodara i Vinograda o kojem Isus govori i današnjoj nedjelji.

Isus govori u poredbi: Gospodar Vidnograda je sam Bog otac  koji je kroz povijest slavo svoje sluge - proroke svom narodu da ga vode i tumače Riječ Božju, da žive po njoj i da donose prodove: VInogradari kojima je Vinograd tj. Narod Božji bio povjeren nisu dali prodove vinograda nego su ih prisvojili za sebe. Oni su stoga maltretirali i neke ubili od slugu Božjih - proroke. Kao posljednji pokušaj da vinogradari dali Bogu polodove Vinograda Bog je poslao svoga vlastitog sina - Isusa Krista. No, kako Isus najavljuje i njega će pogubiti.

No, stoga će Gospodar vinograda Otac nebeski vinograd dati drugima. To se na svoj način i dogodilo. Crkva u Novom zavjetu je taj drugi Novi - Božji narod kojemu Bog daje svoj život, svoju milost, šalje mu svoje sluge - poslanike i radnike u svoj vinograd. Bog neće više odustati od svoje brige i ljubavi za vinograd. I danas se može dogoditi i događa se da pojedini narodi koji su donedavna ili kroz dugu povijest bili živi i plodonosni Božji narod postanu suha grana. Ali s druge strane postaju živi članovi Crkve u drugi narodi koji u prošlosti to nisu mogli biti.  Bog ne odustaje od čovjeka i poziva na njegovo spasenje.

I mi u Hrvatskoj kršćani smo kroz dugi niz stoljeća. Moramo s tim računati da smo i opstali jer smo bili kršćani. Kolike su upravo sluge Gospodnje služili u našem narodu a služe i danas. Moramo to vidjeti i slijediti takve. Crkva je uvijek ukupljala narod: To se i danas očituje posebno u nedjeljnoj Sv. Misi. Nigdje se ljudi toliko redovito ne okupljanju nego li baš na Sv. Misi. I mi u našim stranma ne smijemo zupustiti taj tako važan dio naše klršćanske vjere ali i potrebe ljudske naravi da se sastaje i druži. Najvolje je druženje u zajedničkoj moliti oko stola Gospodnje riječi i Euharistije.  To je druženje s braćom ljudima ali i s Gospodinom.

Misom u 11 sati bio je i krštenje Matije  Šprajc, sina  Josipa Šprajc i Anemarije r. Majetić. To im je drugo dijete.

Čestitamo !

/Tš/