Zlatomisnik Šporčić i u Čabarskom kraju (Plešcima )

U nedjelju, 8. listopada 2017. u 17 sati župnik otočki mons. Tomislav Šporčić predvodio je župnu Sv. Misu za župljane župe Presvetog Trojstva u Plešcima koja se nalazi desetak kilometara prije grada Čabra. U neposrednoj je blizini svetišta Majke Božje (Svete Gore) u župi Gerovo, te uz državnu granicu sa Slovenijom kod Silnice.

Župnik Šporčić je u ovoj župi službovao od travnja do rujna 1968. godine i to kao zamjenik župnika vlč. Požuna koji je obolio te se čekalo da se imenuje novi župnik. U rujnu '68. godine dobio je dekret za službu odgojitelja u Bogoslovnom sjemeništu u Rijeci. I tako je napustio Plešce. U kratko vrijeme što je pastoralno vodio župu Plešce upoznao je svu relativno malu župu. Tad se govorilo da ima oko 400 župljana. Vjernici su se rado okupljali na sva bogoslužja i to ne samo nedjeljom nego i radnim danom u velikom broju. To ljeto u Plešcima je zajedno s mons. dr. Milanom Šimunovićem organizirao prvi put ljetovanje tadašnjih sjemeništaraca Riječko-senjske nadbiskupije. Bilo ih je preko preko trideset. U Plešcima su imali smještaj tri tjedna. Pohađali smo sve okolne župe, služili večernje sv. Mise i poslije Sv. Misa izvodili su recitale s duhovnim pjesmama. To ljeto je u Plešcima bila i svečanost mlade mise domaćeg sina - franjevca konventualca o. Marijana-Dominika Kovača, sada već pokojnog. I tu svečanost je mons. Šporčić sa župljanima pripremao. Bilo je živo i raspoloženo čitavo ljeto. Župljani su to dobro zapamtili.

I u ovoj godini kad Tomislav Šporčić slavi 50. godišnjicu misništva onda su ga župljani pozvali i sam je to zaželio doći u Plešce i proslaviti ovu godišnjicu s vjernicima i ove župe. Zamolio je tamošnjeg župnika vlč. Matu Berišića da misu najavi u posljepodnevnim satima kako bi iste nedjelje mogao imati prijepodnevne mise u Otočcu i stići u Plešce u 17 sati. U pratnji mons. Šporčića pošla je nećakinja Marija sa svojim mužem Perom Kranjčevićem i č.s. Ljubomirom Lešić. Budući smo radi nepredviđenih smetnji na putu došli nekoliko minuta poslije 17 sati okupljeni narod je strpljivo čekao moleći u crkvi pripravan s ministrantima i pjevačima te sa župnikom i kapelanom da gost stigne i počme Sv. Misa. Nakon pozdrava domaćina Svečar je počeo Sv. Misu. U homiliji se sjetio mnogih detalja iz ljeta 1968. te sve povezao u tajnu svećeničkog poziva koji je Božji dar kako konkretnom svećeniku ali i narodu Božjem - Crkvi. Sada kako reče župnik Plešce imaju oko 250 vjernika. No, župa funkcionira vrlo skladno i pripremljeno. Osobito je lijepo i svečano pjevanje, čitanje liturgijsih tekstova, poučeni i uslužni ministranti. Većina prisutnih pristupila je i Sv. Pričesti. Na kraju mise župnik Berišić je još čestitao Zlatomisniku a jedan od vjernika predao je prigodni dar monografiju: Slavko Malnar "Povijest čabarskog kraja" (Čabar 2016.) te je pozvao prisutne vjernike da se okupljeni zadrže ispred crkve te se počaste kolačima i pićem što su ih sami pripremili te ostanu s druženjem sa gostima i Zlatomisnikom spominjući se ljeta prije 49 godina. On im je ponudio knjigu tiskanu povodom pedesete godišnjice "Poziv, poslanje i služenje" te svima darovao godišnjak župa Otočkog dekanata "Vrilo".

Uz radosno pripovijedanje, potpisivanje kniige bilo je uz pratnju hramonikaša i složne zajedničke pjesme. Ujedno je došao i prijedlog da se oni organizirano u dogovoreni dan upute u Otočac i Gacku dolinu kao izletnici i hodočasnici te uzvrate posjet Zlatomisniku. A on je to nasrdačnije pozdravio i pozvao da to ostvare, te i na ovaj način želi dobrodošlicu!

Župnik Mate počastio je goste i večerom u obližnjem restoranu koji je, kako on reče najbolji u tom kraju. Hvala mu!

(s. Ljubomira)