Svetkovina Marije Bogorodice - Nova godina

Nova godina je svjetovni državni praznik, a kršćani danas slave Svetu Mariju Bogorodicu vjerski blagdan. Prijepodnevnu misu u 10 sati u župnoj crkvi Presvetog Trojstva predslavio je mons.Tomislav Šporčić dekan i župnik otočki u suslavlju s don Jurom Ladišićem pastoralnim suradnikom za slijepe i slabovidne.

- Svi zanamo iz iskustva kako novogodišnji slavljenički zanos brzo prođe. Nakon bučnog novogodišnjeg slavlja ljudi se opet brzo nađu na tlu životne stvarnosti koja nije lagana. Za mnoge je to poput buđenja iz lijepa sna koji je kratko potrajao. Pitamo se: Što se događa s čovjekom svaki put na prijelazu iz jedne u drugu godinu? Osjećaj razočaranja i nade, inače tako daleko jedan od drugoga, ovdje su veoma blizu. Dodiruju se. Rijetki su ljudi koji će priznati kako su zadovoljni godinom koju upravo ispraćaju, ali su isto tako rijetki i oni koji ne bi s nadom gledali u budućnosti. Svi očekuju da će se dogoditi nešto novo i bolje od onoša što su proživjeli. To je često utjelovljeno u pitanje koje se čuje na prijelazu iz godine u godinu: Što na dobra donosi ova godina? Oni trjezniji i životnoj stvarnosti bliži znaju da godina da godina kao takva ne donosi ništa, osim uobičajenog tijeka vremena koje će ljudi ispuniti svojim djelima.A upravo ta djela daju našem današnjem  svijetu takvu sliku koje se već počinjemo bojati. Nikad doduše nije bilo idealna svijet, ali ovaj današnji nudi i previše razloga za zabrinutost. Nije to više svijet od jučer, kad se još pitalo: Kako povećati blagostanje i kvalitetu života? Kako živjeti bolje? Danas pitanje uglavnom glasi: Kako navladati sve brojnije krize koje prijete i samom propašću svijeta. Najkraće rečeno, pitanje glasi: Kako preživjeti? Siromašni se i dalje uzalud nadaju da će bogati imati za njih više srca i razumjevanja, da početi s njima dijeliti svoje bogatstvo kako bi preživjeli. Kršćanstvo je bilo i ostalo kvasac ovoga svijeta. Nadu ovomu svijetu daju drugčiji glasovi koji također dopiru do nas i kad nas upozoravaju da čovjek ne može živjeti samo o kruhu, da mu je potrebna i duhovana hrana. Svijet se mijenja samo našom spoznajom o potrebi boljeg svijeta. Nije dostatna, a kršćaninu nije ni dopuštena mržna na zločince. Treba poći dalje. Samo čišćenje vlastitog srca od svakoga zla jamči bolji svijet. To je dug kršćanina današnjem svijetu, u ovoj godini koja započinje, i u svakoj drugoj. Samo tako naše velike želje i čestitke izražena na prijelazu iz stare u novu godinu neće ostati bez svoga pokrića - kazao je mons.Tomislav Šporčić.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić a za orguljama bila je prof.Branka Bernardi.

Danas je još i večernja misa u 18,00 sati.

(ib)