Proslava blagdana Uzvišenja Sv. Križa u Prozoru

U subotu, 14. rujna o. g. kad je za svu crkvu blagdan Uzvišenja Sv. Križa župa Prozor posebno je slavila ovaj blagdan kao zaštitnika svoje župe. Svečana Sv. Misa bila je u 17 sati, a predvodio ju je župnik i dekan otočki mons. Tomislav Šporčić u suslavlju sa župnikom Lešća i Prozora vlč. Ivanom Miškulinom, preč. Stipom Zeba, župnikom Krisna i Kutereva te vlč. Jurom Ladišićem, duhovnikom slabovidnih. Na misi su pjevali članovi župnog zbora u Prozoru predvođeni sviranjem prof. ZvonimiraTonković.

Župnik Šporčić u homiliji je najprije govorio o povijesti i ustanovi ovoga blagdana. Naglasio je kako se je u prošlosti slavio blagdan Našašća Sv. Križa i Uzvišenje Sv. Križa. Blagdan Našašća Sv. Križa u Francuskoj se slavio još od 8. stoljeća. A u Rimu se pak, zbog relikvije Sv. Križa koja se tu čuvala, već prije svečano slavio blagdan Uzvišenja Sv. Križa. 14. rujna. Tako smo zapravo imali jedan i drugi blagdan. Za vrijeme pape Ivana XXII. blagdan od 3. svibnja 1960. je dokinut a godine 1969. uredbom - Opća načela o liturgijskoj godinu i o kalendaru potvrđeno je dokunuće i vraćeno je blagdanu Svetoga Križa 14. rujna njegovo prvotno značenje. Danas se relikvije sv. Križa čuvaju u Jeruzalemu, a jedan dio u Rimu. Poslije II. Vatikanskog Sabora Crkva je odredila da se slavi blagdan Sv. Križa pod imenom Uzvišenje Sv. Križa samo 14. rujna. U drugom dijelu homilije osvrnuo se na evanđelje samog blagdana u kojem Isus razgovra s Nikodemom o spasenjskom značenju svoga križa. Riječ je o jednome u nizu slučajeva kada je Izabrani narod, zbog nevolja stao mrmljati protiv Boga i protiv Mojsija. Bog ih je stoga pohodio još većom nevoljom. Dozvoio je da ih ujedaju zmije ljutice od kojih se umiralo. No, Bog zapovijeda Mojsiju da napravi mjedenu zmiju i objesi na drvo. I tko pogleda tu "zmiju" bit će ozdravljen. To je navješaj Isua Krista raspetog na drvo Križa. Tko njega danas i do kraja svijeta bude s vjerom i povjerenjem gledao na Križ Isusa Krista bit će ozdravljen i spašen. Zato smo u ulaznoj pjesmi pjevali: "Mi treba da se hvalimo križem Gospodina našega Isusa Krista u kojem smo spašeni i oslobođeni". Mi smo slabi i grješni. Često mrmljamo protiv Boga svojim riječima, a još više svojim djelima - griješimo. No samo po vjeri u Isusa Krista bivamo spašeni. Na kraju mise svećenici pa onda i sami vjernici su cjelivali relikvijar koji se čuva u župnoj crkvi u Prozoru.