Proslava svetkovine Sv. Obitelji

Drugi dan Božića, 26. ov. mj. kad se redovito slavi blagdan Sv. Stjepana, prvomučenika, ove godine ujedno se slavila svetkovina Sv. Obitelji, koja je liturgijski imala prednost pred blagdanom Sv. Stjepana. U crkvi Presvetoga Trojstva slavili smo dvije mise po nedjeljnom rasporedu, i to u 9 i 11 sati.

Na početku mise u 11 sati imali smo svečani blagoslov trokraljske vode za blagoslov kuća. Ovaja blagdan bio je zaista prikladan da se blagoslivlja voda za blagoslov obitelji koji će se početi već u ovom tjednu i trajati do blagdana Sv.  Fabijana i Sebastijana.

U ovom tjednu blagslivaljat će se u utorak u Kostelčevu Selu i Obilju, a u srijedu u Šumećici i Vivozama. Kod blagoslova vode pjevali smo i litanije Svih svetih što je predvodio bogoslov Kristijan Pajdaković. Pjevači župnog zbora svečano su svojim pjevanjem predvodili pjevanje. Posebno su svečano pjevali "aleluju" pred evanđelje.

U homilijama Župnik je govorio  o prikladnosti ovog blagdana koji "pada" u božićno vrijeme. Ovim blagdanom Crkva i liturgijom kao snažnom porukom želi naglasiti veliku i važnu istinu da je Isus došao na ovaj svijet kao što dolaze svi ljudi rođenjem u obitelji. Zašto je danas potrebno posebno isticati obitelji? Novo doba donijelo je zacijelo velike promjene u svijest i ponašanje ljudi, a osobito u njihov vrijednosni sustav. Najprije je dovelo u pitanje Boga kao voditelja ljudske povijesti i kao vertikalu ljudskoga života. Proglašen je tiraninom i ugroziteljem čovjekove slobode. Potom je pod udar kritike došao čovjek sa svojim ljudskim vrijednostima. Čovjeka se jednostavno prilijepilo uza zemlju i nisu mu dali uprijeti pogled na nebo. Nakon toga se u tom destruktivnom odnosu krenulo dalje, pa je dovedena u pitanje i vrijednost obitelji kao zajednice muža i žene. Počelo se govoriti i "uzdizati" istospolne zajednice.To se poečelo nametnuti kao riješenje koje bi trebali svi, ne samo prihvatiti, nego im omogućiti "posvajati djecu" te označavati roditelje brojevima. Zbog takvoga poimanja bračne zajednice i obitelji, smanjio se značaj obitelji te sve manje mladih  se odlučuje za brak. Mladi ljudi se sve više zatvaraju u svoj svijet i postaju monade vlastite sebičnosti koji druge ne vide, ne osjećaju tuđu bol, ne mogu se radovati tuđim uspjesima, a djeca im znače teret a ne radost. Došlo je do izvrtanja sustava vrijednosti.

Danas se zadnja i presudna bitka vodi za obranu temelja života kroz obranu obitelji. Pozvani da se molimo, ali i širimo zdravo mišljenje i stavove o životu kako vlastitom tako i o životu svoje djece i mladih. Moramo paziti kakav im primjer dajemo i ostavljamo.