Svečano proslavljena Fabijanova u Otočcu

OTOČAC – Danas, 20. siječnja gospićko-senjski biskup mons. mr. Zdenko Križić predslavio je središnju koncelebriranu misu s desetak svećenika  na blagdan sv. Fabijan i Sebastijana, suzaštitnika župe i zaštitnika Gacke doline, te dana grada Otočca, u crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu.

U svojoj homiliji biskup je kaza: Sveti Fabijan je umro mučeničkom smrću sredinom III. stoljeća a sv.Sebastijan početkom IV.stoljeća. O njihovom životu nemamo nekih pouzdanih podataka koji bi datirali iz tog vremena u kojim su živjeli nego su kasnije nastale mnoge bilješke kao plod usmene predaje crkve. Sama činjenica da ih je kršćanska zajednica počela častiti odmah iza njihove mučeničke smrti govori dovoljno kakav su dojam ostavili na kršćane. Zapravo mučenicima i nisu potrebni detaljniji životopisi koji bi dokazivali opravdanost njihova čašćenja  jer sama činjenica da su prihvatili umrijeti mučeničkom smrću za Isusa govori dovoljno o njihovoj vjeri i ljubavi prema Bogu. Mučenikom se ne postaje sa nekom osrednjom vjerom ili nekakvim površnim iskustvom Boga. Mnogi su postali kršćanima gledajući stradanje mučenika,nije radilo o nekakvom stradanju vjerskih fanatika , nego stradanju ljudi koji su umirali s ljubavlju bez trunka mržnje. Ljudi koji su vidjeli scene mučeništva bez obzira što nisu bili kršćani nisu mogli a ne postaviti pitanje kako je to moguće? Što daje snagu tim ljudima prihvatiti strašna mučenja i vedro umirati. Iz kojeg razloga oni daju svoje živote. Bog jamči svoju snagu svima koji se u njega uzdaju i danas ima ne mali broj onih koji bi mogli govoriti o Božjoj pomoći koji su iskusili u nekim teškim životnim iskušenjima. Jasno je da o tome ne mogu govoriti površni vjernici , vjernici koji ne žive po Božjim zapovijedima, vjernici koji se ne druže s Bogom kros kušanje Božjih riječi. Ne smijemo od Boga napraviti automat kojem ćemo pristupiti s vremena na vrijeme kada budemo u nekim krizama, da bi smo ovdje ubacili molitvicu a zatim očekivali da nam ispuni sve naše želje, to tako ne ide, to bi zapravo bilo ismijavanje Boga. Bog se neda ismijavati – što tko sije to će i žeti. Ako se osoba trudi živjeti po Božjim zapovijedima u nju će sve dublje prodirati Božji život, i Božja snaga. Ako osoba dopušta da je zlo zahvaća , ako sa zlom sklapa savez  onda se i Bog od nje povlači jer Bog sa zlom  nema nikakav odnos - kazao je biskup Križić.

Ne poštivati Božje zapovjedi je udaljiti se od Boga, nije to Bog koji napušta čovjeka nego čovjek koji se svjesno udaljuje od Boga dijeleći zlo a to je put koji ne vodi k sreći. Bog nije dao svoje zapovjedi ljudima da može s njima dominirati, na njima pokazivati svoju nadmoć, zapovjedi je Bog dao za naše dobro i samo vršeći te zapovjedi čovjek može osjetiti mir duše i unutarnje ispunjenje. Zlo nikoga nije usrećilo, ono što je vrijedno to i košta. Život nije i ne može biti lutrija, na lutriji se može dobiti na lak način ali taj dobitak ne jamči sigurnu budućnost. Nema sigurne budućnosti ni većih postignuća  bez napora i žrtve bez toga sve lako dobiveno se spiska. Isus ovdje misli na one koji pogrešno ljube svoj život , ljube ga na način da bježe od svega što je zahtjevno da sve što je teško prebacuju na leđa drugih. To su oni ljudi što se boje da će im svaki napor oduzeti neki dar života. Koji misle da je život komodnost ugode i jamstvo dobro dugog života. Poruka svakom čovjeku je da prihvati u životu umiranje jer svatko će od nas jednom umrijeti htio ili ne htio , prihvatio ili ne prihvatio. Prihvatiti umiranje znači prihvatiti prožeti svoj život čineći dobro, to je ono što ispunja život, to je snaga našeg života i jamstvo jer ljubav i dobrota ne mogu umrijeti. Nije lako živjeti lako ljubav i služenje i to je jedan oblik mučeništva ali to mučeništvo čini život sretnim . Stoga su nam mučenici stalno nadahnuće oni svoj život nisu izgubili nego darovali Boga za ljude, taj dar ne može propasti Bog ga preobražava u vječnost: Neka i ova dva mučenika zaštitnika grada i cijele Gacke doline trajno zagovaraju kod Gospodina na narod ovoga kraja kako bi ostali ljudi velikodušnosti i dobrote , ljubavi i služenja po kojima će ovaj kraj biti sveto mjesto za život svih – zaključio je biskup.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor sv.Cecila predvođen s.Ljubomirom Lešić a za orguljama bila je prof.Branka Bernardi.

I.B.