Cvjetnica u Otočcu

U nedjelju muke Gospodina našega Isusa Krista -  Cvjetnicu, 10. travanja 2022., svečano je proslavljen ovaj Dan blagoslova grančica, Isusovog svečanog ulaska u grad Jeruzalem, navještaj muke Gospodnje po evanđelisti Luki, te služba euharistije. U Otočcu smo prije prve i druge mise slavili svaki od navedenih dijelova. Okupljenom narodu mogli smo obilato podijeliti maslinove grančice koje nam je dobrohotno pripremio i darovao preč. Silvio Milin, župnik u Svetom Jurju  dekan  senjski, a u Otočac su to dovezle gđa Ljiljana Barković i Antonia Marić. Vjernici su pri uzimanju grančica davali svoj prilog za misije.

Na bogoslužju u 9 sati pjevali su članovi dječjeg zbora "Anđeli"  pod vodstvom gđe Gabrijele Degoricija,  a u 11 sati to su učinili članovi zbora "Sv. Cecilija" pod vodstvom prof. Branke Bernardi. Čitanje muke na prvoj misi organizirala je s mlađim vjeroučenicima vjeroučiteljica Dražena Rubčić, a u 11 sati to je učinila vjeroučiteljica Tina Košćak s ovogodišnjim krizmanicima. S ministrantima je kordinirao vjeroučitelj Dario Košćak. Zdušno je pomogao na bogoslužjima u Otočcu i Dabru bogoslov Kristijan Pajdaković. On je poslijepodne, u 17 sati, na Fortici vodio i pobožnost Križnog Puta.

U homilijama Župnik je posebno naglasio da čitanja, posebno muka u evanđelju po Luki donosi primjere ljudske nepostojanosti. Ljudi se lako zanesu. Ljudi su kolebljivi i nepostojani. Vjernost, nepokolebljivo pristajanje uz neku dobru stvar, ustrajati uz ono što si izabrao, sve to čini se nije bezuvjetno jaka strana u nas ljudi. Ponekad sami primjetimo koliko su naše misli blizu "povlačenja s bojišta", premda još uvijek odolijevamo u zvanju, braku, u udruzi, obitelji, u vanjskim otvorima vjere. U povijesti Isusove muke upada nam u oči ponašanje među prvim Isusovim apostolima - Petra. Pred malo vremena se zaklinjao "I ako te svi ostave, ja te neću ostaviti".  A  nekoliko dana kasnije slušamo njegovu laž iz straha: "Ne poznam toga čovjeka". Trebali bismo se pitati da li se i nama tako nešto dogodi kad se bojimo javno se očitovati o nekom ili nečem iz čega bi imali negativne posljedice. Još gore vidimo ponašanje kod drugog apostola - Jude. On će zlorabiti najveći znak prijateljstva, kao što je poljubac da bi s njime učinio tešku izdaju, prevaru, lakavštinu. Koliko puta ljudi u svojoj obrani i strahu da nešto ne izgube posežu s teškim prijevarama, nadomjescima, smicalicama, učine "Lijepo lice" da tobož nekoga vole i poštuju a misle sasvim suprotno.

Potrebno je da imamo život sa stavom. Njega treba steći, učvrstiti, učvrstiti pokorom i istinom. Isus ne želi od nas samo neku "simpatiju", niti samo obožavatelje.  On traži nasljedovatelje.  Spasit će se samo onaj koji sebe izgubi, daje za druge. To je rezultat  Kristova križa i njegove muke koju na posebno način slavimo ovaj tjedan ali i čitavu liturgijsku godinu.

Na kraju mise župnik je posebno naglasio važnost sudjelovanja na slavlju svetog trodnevlja (Veliki četvrtak, petak i subota),

a posebno je to naglasio ovogodišnjim  pripravnicima  za prvu pričest  i krizmu. A članovi Župnog pastoralnoga vijeća sudjelovat će na Veliki četvrtak u obredu pranja nogu.