ANSAMBL "MI TAMBURICA" U NAŠOJ CRKVI

Ansambl MI tamburica nastupio u crkvi u Otočcu

U nedjelju 15. siječnja u župnoj crkvi Presvetoga Trojstva u Otočcu pjevanje je na glavnom misnom slavlju vodio Ansambl MI tamburica iz Hrvatskog Leskovca, a nakon mise održao mali koncert.

Pozdravljajući prisutne vjernike i goste na početku euharistijskog slavlja župnik mons. Marinko Miličević naveo je da se otočka župna zajednica upravo s programom božićnih pjesama "oprašta" od Božićnog ciklusa liturgijske godine, koji je redovito najava godišnje župne proslave "Fabijanove" - svetkovine Sv. Fabijana i Sebastijana, zaštitnika Gacke doline, kada se također obilježava Dan grada Otočca.

Ansambl, tj. mješoviti zbor i tamburaški orkestar pod ravnanjem Josipa Hrastića, u misnom je slavlju izveo devet hrvatskih božićnih pjesama te Adeste fideles, autora J.F.Wadea i Pastoralu F. Couperina, s aranžmanima za tamburaški orkestar Marijana Sivoša, Renate Ivoš-Krajina i Anđelka Kaćunka.

Nakon misnoga slavlja župni vikar don Anđelko Kaćunko kratko je predstavio Ansambl MI tamburica, koji je pod vodstvom vlč. Marija Tolja osnovan u veljači 1981. u Zajednici mladih Hrvatskog katoličkog zbora MI pri samostanu sestara karmelićanki Božanskog Srca Isusova u Hrv. Leskovcu, a danas ga čini pedesetak članova – srednjoškolaca, studenata, starijih članova te sestara karmelićanki BSI. Ansambl za svoje temeljne odrednice ima ispravno vrjednovanje, prezentiranje i širenje hrvatske narodne baštine, populariziranje tamburaštva i tambure kao hrvatskog narodnog glazbala te njime prikladno obogaćivanje liturgije, po čemu je jedinstven.

Slijedio je potom "mini koncert" odnosno izvedba pet pjesama - Poslušajte svi sada (božićna iz Podravine), Transeamus usque Bethlehem (J. Schnabel), Božićna zvona (V. Vuletin), Joy to the World (Radost svijetu) (I. Watts / G.F. Händel), te Mehki snežek (francuska božićna / prepjev M. Škvorc), za koje su obradbe za tamburaški orkestar napravili A. Kaćunko, R. I.-Krajina, J. Hrastić i Božo Galli.

Na kraju programa izvođačima je zahvalio župnik Miličević te podsjetio na značenje međunarodnog priznanja Republike Hrvatske toga dana prije 31 godinu, a potom je Ansambl izveo pjesmu Bože, čuvaj Hrvatsku, koju su prihvatili svi u crkvi, među kojima je bio i otočki gradonačelnik Goran Bukovac sa suradnicima.

-------------------

Autor fotografija: Ivan Bižanović