Otočac - Susret članova ŽPV Gospićko-senjske biskupije
Dana 24. listopada o.g. u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu i u svečanoj dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočca održan je susret župnih pastoralnih vijeća Gospićko-senjske biskupije.

Na susretu je sudjelovalo oko 250 vijećnika. Primjećeno je da nije bilo vijećnika iz Sinca, Čanka i Ramljana, Kutereva, Korenice i Plitvica, Drežnik-Grada i Vaganca, Ogulinskog Zagorja i Modruša, Generalskog Stola i Lešća na Dobri i Trošmarije, Josipdola i Lipe, Pazarišta. Bit će vjerojatno i još i drugih koje nisu sudjelovali, ali najvećim dijelom jesu. Najveći broj vijećnika bio je iz Oglinskog i Otočkog dekanata.

Susret je započeo bogoslužjem Službe Riječi koje je predvodio i održao homiliju biskup mons.dr. Mile Bogović. Na bogoslužju je pjevao zbor župe otočke. Nakon bogoslužja u crkvi te kratkog počašćenja s kavom, kolačem i pićem nastavilo se u dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta s dva predavanja koje su održali: mons. mr. Tomislav Rogić na temu: Zajedništvo vjerovanja, slavljenja i djelovanja. On je temeljio svoje izlaganje na tekstu Djela apostolskih gdje se govori o postajanosti u vjeri, zajedništvu i molitvi i lomljenju kruha; i mons. mr. Tomislav Šporčić na temu: Župa i župna kateheza. Ona je nakon prikazao župu kao zajedništvo u vjeri, povezivanje vjernika na jednom području ai i zajedničko vjerničko djelovanje. To djelovanje efikasno je moguće samo ako se zajednički planira i programira. Taj plan mora biti promišljen, praćen i obavezan za sve. On je najbolji lijek protiv učmalosti pastorala i pasivnosti. On stvara jednu sigurnost. Ako on izvire iz zajedničkog promišljanja i odluka bit će i najbolji znak djelovanja Duha Božjega preko djelatnika na tom planu. To je ostvarivanje onda i Božje volje. Planiranje potrebno na razini opće i mjesne crkve, ali i na razini svake župe. Župnik zajedno sa Župnim pastoralnim vijećem ima najveću odgovornost u planiranju pastoralnog rada ali i koordiniranja u djelovanju. Predavač je istaknuo ono što se je već na razini Prezbiterijskog vijeća i Skupštine svećenika Gospićko-senjske biskupije prihvaćeno. A to je da do početka Došašća ove godine svaka župa izradi i dostavi biskupiji svoj godišnji, pastoralni plan. Ne mogu sve župe jednako jer su prilike različite. No, zato i mora svaka župa imati svoje plan. Svugdje se nešto može učiniti i uvijek se stvari mogu popravljati, pa i tamo gdje je relativno dobro.

[gallery]