Župa Sinac ima svoju web stranicu

Na blagdan obraćenja sv. Pavla, lansirana je nova mrežna stranica župe Sinac. Tamošnji župnik, vlč. Stanko Smiljanić, uz pomoć marljivih ljudi iz župnog ekonomskog vijeća, potrudio se da to bude realizirano u što kraćem roku. Evo kratkih informacija iz uvoda: „Ovaj kraj riznica je krajobraznih ljepota, prirodne baštine kao i kulturnog blaga bliže i daljnje prošlosti. Za Sinac je karakteristično miješanje kultura kroz povijest; japodske, rimske i slavenske. Gradine nad Vrilom i na Rudinama te nekropola grobnih tuluma – tuluma na desnoj obali rijeke Gacke pokazatelji su naseljenosti u pretpovijesti. O životu iz rimskog razdoblja svjedoče bogati nalazi novca, a u mjesnoj crkvi, kao kamenica za svetu vodu služi rimski kamen s natpisom. U pećini kod Sinca uklesan je reljef boga Mitre koji se nekoć ovdje štovao. Sinac se prvi puta spominje kao selo 1408. God. (villa Synacz), ali zna se da je kao naselje već postojalo u neolitsko doba.

U srednjem vijeku Sinac se nalazio u Gackoj ili Gatanskoj župi. To je područje rijeke Gacke i njenih pritoka s glavnim naseljem Otočcem i današnjim selima: Dabar, Doljani, Prozor, Ramljani i Vrhovine. Gačani kao naselje zabilježeni su već 818. god. U vijesti da su u franački dvor došli poslanici Borne „ducis Guduscanurom“. Konstantin Porfirogenet pored Krbave i Like spominje Gacku župu kojom upravlja hrvatski ban. Kralj Andrija 1219. God. Gatsku župu dariva templarima. U darovnici je naznačena granica koja je u najkraćim crtama tekla od Ledenica na Vratnik, Krasno, nedaleko od Sinca, Jesenice kod Saborskog te Plasa i Žrnovnice. Godine 1290. Gacka pripada knezovima Frankopanima koji je posjeduju do kraja srednjeg vijeka. Bila je podijeljena na velike posjede: Otočac, Obvršje, Doljane, i Lasničiće. Obvršje je obuhvatilo zemljište oko izvora Gacke i Sinca pa sve do Prozora i Zalužnice...“ (Dalje možete čitati na stranici). Svima nam je poznato da razborito služenje medijima, kršćanima ne smije biti strano, naprotiv, ono se danas pokazuje kao vrlo korisno i potrebno, jer kao što se putem medija lako šire prolazne ovozemaljske vrednote, tako se mogu širiti vječne i nikad zastarjele biblijske i općekršćanske vrednote. S tom svrhom vidimo simboliku da je baš na današnji blagdan (25. siječnja 2012.) objavljena ova stranica. Pavao kao najveći misionar, sav je svoj život uložio da se cijelim svijetom proširi Radosna vijest. Župna stranica sadrži povijesne informacije o župi Sinac, kontakt informacije, duhovnu misao, obavijesti, vrijeme i foto galeriju. Budući da je ona tek u svojim počecima, nadamo se da će vremenom biti bogato i ispunjena.

www.zupa-sinac.com