Godišnji susret župnih pastoralnih vijeća u Otočcu
U dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta u Otočcu okupilo se više od 200 vijećnika svih zanimanja i generacija iz cijele biskupije.

Uslijedio je pozdrav domaćina mons.mr. Tomislava Šporčića, župnika otočkog i generalnog vikara biskupije. Akademski zbor "Vladimir Prelog" iz Zagreba otpjevao je jednu pjesmu. Nakon molitve prisutne je pozdravio i gospićko-senjski biskup mons.dr. Mile Bogović.

Slijedilo je predavanje prof. dr. Ante Mateljana sa Katoličkog bogoslovnog fakulteta iz Splita. Tema je: "U susret Godini vjere". A Godinu vjere proglasio je Sveti Otac 11. listopada povodom 50. obljetnice Drugog vatikanskog sabora. U raskršćanjenom svijetu nedostaje "sol zemlje". Godina vjere je prilika da kršćani udare temelje produbljenoj osobnoj vjeri. Uz dokumente ovog povijesnog sabora posebno mjesto zauzima Katekizam katoličke crkve. Ovaj kaktekizam sadrži ono što vjerujemo. Mi ne smijemo izabirati ono što se nama sviđa nego prihvatiti cjeloviti poklad vjere. A ovaj katekizam nudi cjelovitu vjeru. Ovaj nam katekizam jednostavno može produbiti sadržaj vjere, u njemu je temeljni polog vjere. Uz vjeru ide ljubav. Iz vjere proizlazi karitativni rad. Kršćani koji su to samo po imenu zapravo nisu kršćani. Oni ne umiju obrazložiti svoju vjeru. U današenjem vremenu kršćanima stoje na raspolaganju mediji koji se mogu koristiti u navještanju i produbljivanju vjere. Nije u pitanju novac nego ljudi koji imaju hrabrost ući u medijski prostor. Kršćani koji su produbili svoju vjeru mogu biti drugima poticaj. Nakon predavanja uslijedila je diskusija.

Potom je mons. Tomislav Šporčić informirao prisutne o pastoralnom planu u Godini vjere.

U 17.30 sati svi su vijećnici prešli u župnu ckvu Presvetog Trojstva gdje je počelo misno slavlje koje je predvodio biskup a koncelebriralo je 20-ak svećenika. Na misi je milozvučno pjevao akademski zbor "Vladimir Prelog" iz Zagreba, a biskup je uputio pastirsku riječ.

Biskup i 20-tak svećenika na koncelebriranoj svetoj Misi

Na misnom slavlju u župnoj crkvi Presvetog Trojstva na kojoj je koncelebriralo 16 svećenika a gdje je misu glazbom animirao AZ Vladimir Prelog, biskup Bogović je zapitao vjernike, skrivamo li se u svojoj vjeri, te ima li u njoj farizejštine? Najveća je vrijednost u životu ako čovjek prepozna što Isus želi u našem životu i da to slijedi. Upravo zato su i održavani koncili koji su ljude htjeli poticati na bolje svjedočenje vjere. Biskup je predstavio povijesnu kronologiju 21 održanog sabora u proteklih 21 stoljeće, kako 8 održanih sabor u 1. tisućljeću tako i 13 općih papinskih sabora održanih u 2. tisućljeću nakon razlaza pravoslavne i katoličke crkve 1054. godine. Biskup je zatim podrobnije prezentirao odluke i definicije 2. vatikanskog sabora u cilju posadašnjenja crkve u to vrijeme i za evanđelje sadašnjeg vremena. Tim promjenama stvoreno je novo lice iste crkve, a kao najvažnije odluke su narodni jezik u liturgiji, koncelebracije, crkva kao božji narod, uvažavanje onog što je stvoreno kroz povijest kao i deklaracija o vjerskoj slobodi. Biskup je zaključio da je posljedica 2. vatikanskog sabora jasno poimanje crkvenog nauka kao i samog pojma vjernika. Nazočnim vijećnicima biskup je na kraju poručio da po svom svjedočenju trebaju viti vjernička elita. Pohvalio je i domaćina na zahtjevnoj organizaciji ovakvog skupa.

---------------------------------------------------------

Prenosimo i vijest što je objavila IKA -( Informativna katolička agencija )
-------------
Čuvajte se onih koji govore a ne čine, upozorio je biskup Bogović vjernike, pozvavši ih da jasno svjedoče svoje kršćanstvo u svakodnevnom životu