Nacionalni Studijski dan za djelatnike u pastoralu
U petak i subotu, 19. i 20. travnja u Zadru je održanj prvi Nacionalni studijski dan za djelatnike u pastoralu obitelji. A Studijski dan je organizirao i vodio Ured HBK za obitelj. U okviru programa bila je i svečana sv. Misa u župnoj crkvi u Albanasima koju je predvodio biskup mons. Valter Župan.

Potrebu intelektualne i duhovne izgrađenosti istaknuo je predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj krčki biskup Valter Župan u propovijedi na misi koju je u subotu 20. travnja predvodio u župnoj crkvi Gospe Loretske u Arbanasima u Zadru za sudionike nacionalnog susreta osoba angažiranih u obiteljskom pastoralu iz hrvatskih biskupija. „Budući da je danas jedan od glavnih ciljeva rušiti obitelj, čega moramo biti jako svjesni, možemo biti lako na putu prihvaćanja općeg mentaliteta. Obitelj se ne ruši otvoreno, nego prikriveno, ali zato vrlo, vrlo rafinirano", upozorio je mons. Župan. Istaknuo je kako je u današnjem vremenu vladanje većine norma, pravilo za sve. A prvi kršćani, premda u manjini, imali su snage oduprijeti se mentalitetu većine. Kršćani nisu htjeli niti nazočiti u rimskim amfiteatrima gdje su u glavnim krvavim igrama umirali robovi i sudionici. „Žena na čelu feminističke udruge u Krčkoj biskupiji bez ikakvog je ustezanja javno izjavila da je obitelj najlošije okruženje za odgoj djeteta. Od te tvrdnje, do rafiniranih postupaka oduzimanja djece od vlasti roditelja, jer nisu sposobni odgajati, maleni je korak. Zato moramo dobro paziti na našu sklonost da se priklonimo općem mentalitetu", upozorio je mons. Župan, istaknuvši da tome pogoduje cijelo okruženje jer su mnoge obitelji u ekonomskom škripcu. „Nezaposlenost i mala primanja su vrlo pogodni momenti jer je čovjeku svega dosta. Uzalud ćeš gladnom čovjeku nešto dokazivati. Ljudi odmahuju rukom na inicijative protiv ovog ili onog odgoja i modula, kad im je problema na vrh glave. Tada ljudi ne mogu biti zainteresirani za to što Crkva govori", rekao je mons. Župan. Podsjetio je kako je i Isus potaknuo apostole da nahrane ljude, a rekli su da nema, pored košare s pet kruhova i dvije ribe. „Kad je čovjek gladan, nemaš ti njemu što dokazivati. Zato su ovo vrijeme i socijalni moment pogodni da se uvedu mnoge zlokobne stvari. Toga moramo biti svjesni", upozorio je mons. Župan.

Kršćanin je znak osporavanja, rekao je krčki biskup. No kršćanin u društvu treba imati intelektualnu i duhovnu sposobnost da zna obrazložiti što zastupa, na primjeren način, primjerenim riječima. „To znači, najprije proživljeno, a ne naučeno. Vatikanski sabor govori o roditeljima koji bi trebali postati svjesni svog poslanja da otvore savjesti djece Božjoj ljubavi. Učiti djecu da ih Bog voli", rekao je biskup. Podsjetio je kako je otac Karola Wojtyle uzeo svog sina za ruku i pred kipom Majke Božje Gospi rekao: Majko, ovo je dijete ostalo bez majke. Odsad mu ti budu majkom. „Nebo je ozbiljno shvatilo tu molbu, to traženje i ispovijest vjere oca Wojtyle. Bog ozbiljno shvaća naše molitve. Ali je trebalo hrabrosti, uzeti dijete za ruku, poći u crkvu i reći, Marijo, sad se ti misli. Imamo li mi vjere za takvu hrabrost", upitao je mons. Župan, istaknuvši da je u toj zadaći roditelja vrlo važna budnost. „To znači biti sposoban uvidjeti i iskoristiti trenutke i prigode da se u obitelji započne govor o vjeri te osposobiti djecu da se kritički odnose prema onome što ih okružuje. Umirovljeni papa Benedikt XVI. ističe budnost jer će doći situacija kad će trebati intervenirati. Treba znati uhvatiti moment, znati vidjeti, razumjeti. To je ta duhovna budnost. O tome je i Isus govorio", rekao je biskup. Istaknuo je da sposobnost roditelja uključuje i senzibilnost, sposobnost intuicije. „To je sve plod unutarnje budnosti, da roditelji osjete u djeci pitanja o vjeri, bilo da su izrečena ili su u nutrini. Sposobnost intuicije roditelja je da shvati što je u djetetu. To se lako može vidjeti, ali treba imati sposobnost intuicije, da razumiješ ono što nije izrečeno. Ako vidiš da je u djetetu pitanje o odnosu prema Bogu i vjeri, to je moment za intervenciju. Tu se izgrađuje. Tu je neizostavna i nezamjenjiva uloga roditelja", poručio je mons.Župan.

Krčki biskup je istaknuo i drugi važan element – radost. „Prenošenje vjere uvijek treba biti prožeto radošću. Vazmena radost ne prešućuje bol. Trpljenje i bol su sastavni dijelovi života. Radosna vijest evanđelja sastoji se u novom pogledu, u sposobnosti da se Božjim očima gleda na svaku situaciju. Onima koji Boga ljube sve služi na dobro. To ne smije postati fraza. Bog sve vodi i ima svoje planove. Bog zna zašto je nešto pripustio. Ali tu se traži vjera. Izgrađuje takvo prenošenje vjere roditelja djeci", poručio je mons. Župan. Da bi se to moglo ostvariti, treba intelektualna izgrađenost, čemu trebaju poslužiti susreti poput Studijskog dana. „Ljude treba prosvjećivati. Budite promicatelji toga", poručio je mons. Župan sudionicima, istaknuvši da je uz intelektualnu, nadasve potrebna duhovna izgrađenost. „U kritičkim trenucima, izraelski narod je spašavao Izraelov ostatak koji je ostao vjeran Božjim zakonima. Većina je nažalost otpala. Ali ostatak Izraelov, oni koji su ostali vjerni i čvrsti, spasio je izraelski narod. Vjerujem da je ovo povijesno razdoblje upravo takvo i za naš narod. Dao Bog da vi to isto budete. Vjerujem da i vi možete biti taj ostatak koji će spasiti narod i povesti ga prema budućnosti", zaključio je krčki biskup Župan.

Iz Gospićko-senjske biskupije Studijskom danu su prisustovali: mons. Tomislav Šporčić, mons. Mile Čančar, vlč. Ante Luketić, don Anđelko Kaćunko, prof. Nives Tomić, gđa.Terezija Vašarević i gđica. Mateja Posavi,mag.primarnog obrazovanja.

Domaćin Sutdijskog dana bio je nadbiskup zadraski mons. dr. Želimir Puljić.

Sudionici na Nacionalnom studijskom danu u Zadru, 19. i 20. travnja o. g. iz naše biskupije.

Jedna od radionica na Studijskom danu u Zadru. Ova je raspravljala o postženidbenom pastoralu braka i obitelji