Božićno primanje u Ordinarijatu
Gospićko-senjski biskup Mile Bogović upriličio je 21.prosinca u zgradi ordinarijata u Gospiću redovito božićno primanje za predstavnike političkoga, javnog i kulturnog života grada Gospića i Ličko-senjske županije.

Preuzvišeni gospodine biskupe, subraćo svećenici, poštovani gospodine župane, gradonačelniče ! Dragi gosti i uzvanici!
Sve srdačno pozdravljam te u ime svećenika, redovnika i redovnica te posebno u ime bližih suradnika u Ordinarijatu naše biskupije čestitam našem biskupu mons. dr. Mile Bogoviću blagdan Božića i puno sreće i Božjeg blagoslova u Novoj 2011. godini.

Blagdan Božića je blagdan mira. Mir je riječ koja tako svečano i radosno odjekuje ovih dana u našim crkvama, našim obiteljima i raznim kršćanskim druženjima gdje god se slavi Božić. To je nešto što ne mogu najaviti ljudi. To pjevaju anđeli. Čime se osobito naglašava da je to samo Božji dar. Oni slave Boga u betlehemskim poljanama najljepšom božićnom pjesmom „Slava Bogu na visinama, a na zemlji mir ljudima,miljenicima njegovim“ No, kako se ostvaruje mir. Mir je u najužoj vezi s jasnoćom života i jasnoćom smisla razmišljanja i djelovanja. Čovjek može zadobiti mir Božji samo ako je uvjeren i prihvaćen od Boga koji jedini može biti smisao našega života. Sjaj svijetla koji pripada Bogu u nebu postaje Isusovim rođenjem vidljiv na zemlji. A kad se Božja slava pojavi među ljudima, dokida se jaz između Boga i čovjeka, tada je između Boga i čovjeka mir. A ovaj mir omogućuje i mir među ljudima. Jer čovjek, samomu sebi i Bogu otuđen, nije sposoban za mir i sam nije sposoban za takav mir. Ako je čovjek zadovoljan sa sobom –svjestan da ga i Bog prima te živi u miru s Bogom održat će mir i sa svojom braćom i sestrama. Po Božiću je najvažnija, konkretna poruka za čovjeka da ga Bog prima i svoj njegovoj ljudskosti i malenosti, u njegovoj zemnosti. Vjerujemo da nas Gospodin prima svakog osobno ali i nas kao zajednicu. Vjerujemo da nas prima i kao zajednicu mjesne Crkve – našu biskupiju. -

U svoj svojoj jednostavnosti i malenosti prema jačim narednim i crkvenim zajednicama i ova biskupija je u svojoj 10 godišnjoj opstojnosti nastojala činiti i čini toliko toga pod vodstvom našega biskupa mons. Dr. Mile Bogovića. - Podigle su se i obnovile tolike crkve i drugi crkveni objektni, a kao kruna svega toga je svakako CHM na Udbini koja nadilazi razinu biskupije. Pokušava se kroz svih tih 10 godina organizirano provoditi pastoral u našim župama i biskupiji. Osobito smo od 2005/06 godinu svaku godinu provodili pod određenim posebnim naglaskom i pastoralno važnom temom, što je uz sve manjkavosti sigurno pomoglo da su se među klerom, ali posebno i među vjernicima laicima uočili i počele provoditi u praksi i životu naših župa. Tako smo prošle godine , kad se ujedno u čitavoj crkvi slavila svećenička godina, bili usredotočili na proslavu 10 godišnjice biskupije koju smo proslavili ne samo u Gospiću nego i u Senju, Otočcu i Modrušu, ove godine uzeli i središte pažnje i proglasili godinom župne kateheze. Nastojali smo već u ovom prvom dijelu ove godine produbiti, istaknuti i konkretno povesti određene akcije i programe koji su, skromni, ali za našu biskupiju vrlo zahtjevni i čini mi se dali već određene rezultate kako kod svećenika tako i vjernika, posebno kod djece i mladih i njihovih roditelja. Na tom području potrebna nam je neprestano praćenje i briga za sve župne zajednice, kako one veće i središnje, ali one male i po mnogočemu siromašne. Osim toga pred nama je godina u kojoj će nas pohoditi sv. Otac papa Benedikt XVI. , a njegov pohod vezan je uz posebni naglasak pastoralne i duhovne brige za naše obitelji. I to će zapravo biti proslava Svjetskog dana obitelji za našu Domovinu. Pojačana pastoralna briga za obitelj najbolje se uklapa i u program župne kateheze. - Evo, oče biskupe, dragi gosti u ovoj prigodi kad smo se okupili pred Božić, koji je blagdan obitelji želim izraziti najljepše želje i čestitke. Želim Vam da kao Pastir i duhovni otac ove naše biskupije osjetite sve one pozitivne odjeke koji navješćuju Božji mir i njegov o prihvaćanje Vaše službe, koja se odražava u djelovanju naših župnih zajednica i biskupijskih struktura, da uspješnim dijalogom i očinskim poticajima pomognete u duhovnim i svim drugim nastojanjima . Neka u vremenu materijalne recesije i siromaštva narod ne bude uskraćen onoga kruha od kojeg se ne gladuje, koji daje život vječni. Svi smo mi pozvani da se trudimo djelovati ovdje gdje nas je Bog postavio , ne zbog sebe nego zato što nam je „žao naroda“, kako ste vi oče biskupe naslovili svoju najnoviju knjigu. U toj brizi za narod osjetimo svu radost Božića i njegov a mira kojim nas Krist želi obdariti. Čestit Božić i blagoslovljenju Novu 2011. godinu želim Vama oče biskupije kao i vama poštovani uzvanici.

Sretan Božić svima!

Mons.Tomislav Šporčić – generalni vikar

Milan Krmpotić, zamjenik Župana ličko-senjskog i Ivan Biljan, zamjenik gradonačelnika Gospića, čestitali su Božić i pohvalili dosadašnju dobru suradnju te izrazili nadu da će se ona i ubuduće razvijati.

Zahvalivši se na čestitkama i susretu biskup Mile Bogović govorio je o radu u prvom desetljeću Gospićko-senjske biskupije. Ovom prilikom zahvaljujem Gradu Gospiću i gradonačelniku Koliću za ovu zgradu u kojoj se nalazimo. Nadam se da će i naša Županija prepoznati kako je ono što radimo i ovdje i na Udbini svima na dobro. Ušli smo u drugo desetljeće života ove biskupije. Idemo uz pomoć Božju dalje. Smatram da su u mojoj službi ono najsvjetliji trenuci kroz prošlih deset godina kada sam se osjećao nemoćan i slab, a nisam se molio za snagu kako bih se time mogao oduprijeti jakima, kad sam vjerovao u snagu nemoći kakvom se zaogrnuo naš Spasitelj. Trudit ću se sa svojim suradnicima tako nastaviti u sljedećim godinama. Preporučujemo se svima vama u tom hodu: Gradu, Županiji, raznim ustanovama i uredima, rekao je biskup Bogović zahvalivši se svim koji s njime surađuju.