Pozdravni govor župnika našem mladomisniku
Poštovani i dragi naš mladomisničke, draga rodbino, majka, baka tetke , bratići i svi drugi, subraćo svećenci, dragi župljani Otočca i susjednih župa,poštovani slušatelji Hrvatskog radija Otočca.

Učinili smo put – procesiju od Vivoza do ove naše župne Crkve Presvetog Trojstva. Neka nam to bude slika putovanja vjerničkog života i povezanosti obiteljskog i vjerničkog (župnog) putovanja i povezanosti. No, neka to bude i prisjećanje putovanja našeg mladomisnika od odlaska iz obitelji u sjemenište do ovog današnjeg cilja kojeg slavi naš mladomisnik i svi mi zajedno s njime. Na tom putovanju trebalo je puno toga proći: u odgojnom, intelektualnom i duhovnom djelovanju. Mnogi su u tome sudjelovali i pomagali. Mnogi su očekivali s radošću ovaj dan. Vjerujemo da su u tom prednjačili mladomisnikovi najbliži. Bila su odlaženja i dolaženja od iz kuće do sjemeništa, određene tjeskobe i nadanja. Pratila te je i ova župna zajednica Presvetog Trojstva u Otočcu, radovala se tvome napretku i tvojoj ustrajnosti. Radovali su se tebi i naši svećenici na čelu s biskupom. Svaki svećenik je dobro došao u našoj mjesnoj crkvi – biskupiji, a posebno oni koji dolaze iz naših župnih zajednica što na osobiti način predstavlja životnost župnih zajednica iz kojih dolaze. Ovdje si uz molitve i zajedništvo svih župljana, posebno onih vjernih i redovitih na župnim sastancima rastao i zazrijevao. I Ti si se radovao svakom dobrom napretku u ovoj zajednici. Vjerujem da Ti je to pomagalo pri tvojoj odluci da budeš svećenik. To i sve toliko toga drugog razlog je naše okupljenosti danas oko Tebe. Želimo te podržati i pratiti i dalje. Potreban si Crkvi, ovdje u Otočcu, u našoj biskupiji i našem narodu.

Svi su sakramenti ne samo za nas osobno nego i za dobro naroda Božjega. Sakramenat svećeničkog ređenja je na osobiti način usmjern za druge. Sakramenat svećeničkog ređenja nitko ne prima samo za sebe, čak niti prvotno za sebe. Primamo ga prvotno da bismo mogli biti onaj sveopći sakramant - Crkva. Sakramente živimo i slavimo da bi bili osposobljeni i ovlašteni za poslanje. Ljudi od svećenika od uvijek puno očekuju. Očekuju i danas u mnogo čemu, na različitim područjima života. Očekuju od njega prije svega Riječ Božju, riječ Crkve, Riječ ljudsku. Teško je to uvijek ispuniti očekivanja. Svećenik postaje društveno značajan naročito time da vrši svoju samostojnu službu, koju nitko drugi nemože vršiti. Kao čovjek vjere i kao čovjek molitve on laicima treba biti svjetlo i snaga za službu u svijetu koja im je naložena.

Želim Ti da u pastoralnoj djelatnosti nađeš jedinstvo i cjelovitost života. To je moguće jedino ako te obeveze ne uzmeš samo kao životnu zadaću nego i kao put za osobno posvećenje (usp PO 13). Želimo ti da u tom službeno-svećeničkom djelovanju nalaziš Gospodina, i otkrivaš njegovu ljubav: Na toj liniji II. vatikanski sabor govori o „pastirskoj ljubavi“ . Ta ljubav toliko toga pretpostavlja na svim područjima. Sve se to treba pretvoriti u onu Riječ koja se uvijek traži. Traži se dobra Riječ. Svećenik koji govori verbalno ali i svim svojim životom i radom.

Negdje je postavljen jedan oglas: Traži se dobra riječ. U svakom slučaju od svećenika traži dobra Riječ. I to riječ kakao bi pjesnik rekao:

Dovoljno poldna da iz nje može niknuti ljudsko srce
Dovoljno tiha da se nenametljivo može primaknuti svakom jecaju
Dovoljno malena da može proći i kroz zatvorena vrata i zidove
Dovoljno svijetla da otopi kamen nacrnje noći
Dovljno hitra da ne zakasni za ovaj tren
Dovoljno nježna da ne pozlijedi ne najživlju ranu
Dovoljno snažna da svježa stigne onkraj pustinje
Dovoljno skromna da ne odabire na koji će prag
Dovoljno prostrana da obuhvati i spurotne obale

Želim Ti puno dobra u tvome svećeničkom žvvotu i radu. Želim Ti da budeš ostavrenje i ovih ostvarenja i osvjedočenja.

Naše molitve i želje neka te podrže uvijek, a osobito u onim danima kad Ti bude teško. I ova misnica koju smo ti darovali s našim župljanima znak je Kristova jarma ali i sveobuhvatne Božje ljubavi. Želimo da Ti bude i znak naših molitava i naše trajne povezanosti te duhovne zaštite koju za tebe molimo Gospodina.

Neka Te Gspodin poživi na dobro i čast Božju, na dobro našega Otočca i Gacke doline, na dobro naše biskupije i naroda. Uđi u ovo svetište naše drevne župne crkve Presvetog Trojstva koju tako voliš i koja je uvijek raduje i predvodi ovo svečano slavlje svoje Mlade Mise.

Mons.mr.Tomislav Šporčić
Generalni vikar Gospićko-senjske biskupije i otočki župnik

( Mladomisnik vlč.Josip čeka poziv župnika u prezbiterij )

( Župnik mons.Tomislav Šporčić mladomisnika s radošću prima da predvodi svoju Mladu misu)